Portal informacyjno-historyczny

Wyciekł tajny dokument armii niemieckiej. Tak będzie wyglądać Europa do 2040 roku. Tych scenariuszy obawiają się Niemcy

w Wiadomości ze świata


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Niemieckie wojsko ma sześć scenariuszy, gdyby w Europie do 2040 roku doszło do najgorszego. Tajny dokument został upubliczniony przez tygodnik ,,Der Spiegel”. Jest zatytułowany ,,Perspektywy strategiczne 2040″ (Strategische Vorausschau 2040) i liczy 102 strony. Na jego kartach naszkicowano scenariusze, których obawia się Berlin, a które uważa za realne.

,,Spiegel” podkreśla, jak różne społeczne trendy i konflikty będą miały wpływ na bezpieczeństwo Niemiec. W związku z tym określa ramy działań Bundeswehry w przyszłości w zależności od rozwoju wypadków.

Jednym ze scenariuszy jest ,,rozpad UE i Niemcy w pozycji reaktywnej”, który oznacza pogrążenie świata chaosie przez dziesiątki lat i zatrzymanie procesu globalizacji. Oznacza oderwanie od Unii kolejnych państw. Za realną uznaje perspektywę końca Europy w obecnym kształcie w perspektywie kilku dekad. Czytamy też o możliwej ,,wielostronnej konfrontacji”

,,Rozszerzenia granic UE zostało porzucone, a Europa straciła swoją przewagę konkurencyjną” – piszą stratedzy wojskowi. – ,,Coraz bardziej pogrążony w chaosie i podatny na wybuchające konflikty świat w znaczący sposób zmienił bezpieczeństwo Europy i Niemiec”.

Piąty scenariusz to ,,Zachód przeciw Wschodowi”, w którym autorzy piszą o następującym rozwoju wypadków: niektóre kraje stworzą blok wschodnioeuropejski. Czwarty scenariusz to ,,konkurencja wielobiegunowa” – zakłada on, że dalej będą rosły nastroje ekstremistyczne, a niektóre kraje będą starały się podążać drogą wytyczoną przez Rosję i jej model – kapitalizmu państwowego.

Dokument został przyjęty w lutym przez Minister Obrony Niemiec i do tej pory pozostawał tajemnicą.

źródło: Spiegel.de

(8205)


Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Centrum preferencji prywatności

Polityka Prywatności Google

W celu podwyższenia jakości prezentowanych treści nasze Serwisy korzystają z usług firmy Google takich jak Google AdSense (usługi reklamowe), Google Analytics (analiza) oraz YouTube (zamieszczenie wideo). Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie dane zbierane są przez Google oraz jak możesz nimi zarządzać przejdź tutaj: https://policies.google.com/technologies/partner-sites

Idź na górę