Portal informacyjno-historyczny

Co wolno Niemcom, nie wolno Polakom. Niemiecka prawnik chciała uderzyć w Polskę, ale przypadkiem powiedziała prawdę

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

W Polsce trwa ogromne zamieszanie w związku z reformą sądownictwa. Główny zarzut? Polska stanie się krajem niedemokratycznym. Takiego zdania jest prawniczka Anne Sanders, która w rozmowie z Deutsche Welle twierdzi, że polski rząd do tej pory małymi krokami demontował państwo prawa. Nową ustawą „pozbył się resztek skrupułów w nierespektowaniu norm państwa prawa”.

Deutsche Welle pyta Sanders (adiunkt na Wydziale Prawa i Nauki o Państwie Uniwersytetu w Bonn i ekspert w zakresie niezawisłości sędziów, współpracująca z Federalnym Trybunałem Konstytucyjnym i Radą Europy, od dwóch lat jak podkreśla stacja, jej praca koncentruje się na rozwoju polskiego wymiaru sprawiedliwości) m.in., czy Polska jest jeszcze państwem prawa. Ceniona prawnik nie ma dla niemieckiej stacji dobrych wiadomości, a ,,przewiduje pogorszenie się sytuacji”. Jednak najciekawsze zdanie pada w momencie, kiedy zostaje zapytana:

Jak się mianuje sędziów w Niemczech?

Na szczeblu federalnym mianuje ich komisja ds. powoływania sędziów w sądach najwyższych, która składa się z posłów do Bundestagu i ministrów krajów związkowych. Wybierają oni kandydatów, których mianuje potem minister sprawiedliwości. Wiem, co teraz Pani powie: że w ten sposób w Niemczech rząd i parlament mają jeszcze większy wpływ. Rzeczywiście tak jest.Dlatego nie zaskakuje, kiedy polski rząd argumentuje, że wprowadza reformę na wzór przepisów obowiązujących w Niemczech

– ogłasza, ale od razu zastrzega:

System obowiązujący w Niemczech obowiązuje dłużej i dlatego wypracował sobie taki mechanizm kontroli i równowagi, który pozwala sędziom zachować niezależność w ich pracy. Ponadto w Niemczech jest coś takiego co można nazwać kulturą niezależności

Komentarze polskich internautów nie pozostawiały jednak wątpliwości, co sądzą o takim dwójmyśleniu.

,,Nur für Deutsche…” czy ,,Co nam wolno, to nie wam głupie polaczki” – nie należały do rzadkości.

Niemcy są mocno zatroskani o polską demokrację, jednak podobne ustawodawstwo, które obowiązuje w ich kraju, powoduje, że ogłaszają nadciąganie końca państwa prawa w Polsce.

Serwis wPolityce podsumował, jak wybierani są sędziowie w państwach UE. Aleksandra Rybińska konkluduje:

Te przykłady, tylko kilka z wielu, pokazują, że w większości krajów Europy zachodniej egzekutywa ma spory udział w mianowaniu sędziów. W niektórych z nich pływ władzy wykonawczej i prawodawczej na wybór sędziów jest wręcz decydujący. W innych formalna niezależność sędziów nie przesądza o jakości samego systemu sprawiedliwości. Wymiar sprawiedliwości musi mieć demokratyczną legitymację, a pozostawienie wyboru sędziów samym sędziom jest tak samo niebezpieczne, jak oddanie ich wyłącznie w ręce polityków.

(20265)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę