Tunel pod kanałem La Manche stanowi wielkie udogodnienie w drodze do Wielkiej Brytanii. W Londynie jeszcze przed jego powstaniem widziano w nim także spore zagrożenie, a pojawiły się nawet plany wysadzenia przeprawy.
Władze Wielkiej Brytanii w 1969 roku, gdy budowana tunelu była zatwierdzona i powstały pierwsze projekty, przygotowała plan na wypadek inwazji, której obawiano się ze strony ZSRR. W tajnej depeszy z Ministerstwa Obrony do Ministerstwa Transportu napisano m.in., że do zniszczenia tunelu może być użyta bomba atomowa. Obawiano się bowiem, że betonowa konstrukcja wytrzyma konwencjonalne środki. Co więcej w swoich planach Brytyjczycy przewidywali nawet, że mogą zdarzyć się ofiary wśród ludności cywilnej. Wszystko w imię ratowania ojczyzny przez najeźdźcą.
O tych planach Wielkiej Brytanii nic nie wiedzieli ich partnerzy w budowie tunelu, czyli Francuzi. Im wysadzenie przeprawy i tak nie pomogłoby w obronie przed wrogiem, który miał nadejść ze wschodu.
Ostatecznie tunel pod kanałem La Manche oddano do użytku w 1994 roku po prawie siedmiu latach budowy. Pociągi przemierzają nim 50 km z Calais we Francji do Folkestone w Wielkiej Brytanii.
źródło: Independent
(1933)