Wielka Brytania miała szokujące tajne plany wysadzenia tunelu pod kanałem La Manche. Była gotowa na ofiary wśród swoich obywateli

w Historia Wielkiej Brytanii


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Tunel pod kanałem La Manche stanowi wielkie udogodnienie w drodze do Wielkiej Brytanii. W Londynie jeszcze przed jego powstaniem widziano w nim także spore zagrożenie, a pojawiły się nawet plany wysadzenia przeprawy.

Władze Wielkiej Brytanii w 1969 roku, gdy budowana tunelu była zatwierdzona i powstały pierwsze projekty, przygotowała plan na wypadek inwazji, której obawiano się ze strony ZSRR. W tajnej depeszy z Ministerstwa Obrony do Ministerstwa Transportu napisano m.in., że do zniszczenia tunelu może być użyta bomba atomowa. Obawiano się bowiem, że betonowa konstrukcja wytrzyma konwencjonalne środki. Co więcej w swoich planach Brytyjczycy przewidywali nawet, że mogą zdarzyć się ofiary wśród ludności cywilnej. Wszystko w imię ratowania ojczyzny przez najeźdźcą.

O tych planach Wielkiej Brytanii nic nie wiedzieli ich partnerzy w budowie tunelu, czyli Francuzi. Im wysadzenie przeprawy i tak nie pomogłoby w obronie przed wrogiem, który miał nadejść ze wschodu.

Ostatecznie tunel pod kanałem La Manche oddano do użytku w 1994 roku po prawie siedmiu latach budowy. Pociągi przemierzają nim 50 km z Calais we Francji do Folkestone w Wielkiej Brytanii.

Brytyjczycy rozważali użycie specjalnego rodzaju broni atomowej podobnej do tej testowanej przez USA w 1958 r.

źródło: Independent

(1886)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.