Portal informacyjno-historyczny

fot. Wikipedia / screen: Twitter

Usiądźcie: znany dziennikarz ogłasza, że ,,W Pustyni w Puszczy” to… rasistowska książka. Żąda ingerencji w jej treść [WIDEO]

w Humor/Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Jacek Żakowski na antenie TOK FM zdradził, że aktualnie wraz z dzieckiem czyta ,,W Pustyni i w Puszczy”. – Po prostu włosy dęba stają, jak to jest rasistowska książka – załamywał ręce na antenie radia Agory.

Dodawał także, że jest strasznie źle napisana, a inna z obecnych w studiu dziennikarek dopowiadała, że także nudna. Podzielił się również swoim pomysłem: umieszczenie odpowiednich przypisów o treści, ostrzegającej dzieci:

Sienkiewicz był rasistą, ale w tamtych czasach ludzie nie wiedzieli, że to jest złe

Henryk Sienkiewicz nie należy do ulubieńców mediów Agory. Redaktor Roman Pawłowski pisał w jednym z artykułów na łamach ,,Gazety Wyborczej”, że Sienkiewicz propagował następujące wartości: „bezkrytyczne uwielbienie przeszłości, utożsamianie katolicyzmu z nacjonalizmem, ksenofobia i zaściankowość, mitomania i megalomania”.

Przecież to zupełne niezrozumienie Henryka Sienkiewicza! Było dokładnie odwrotnie. „Nacjonalistyczna, ksenofobiczna i zaściankowa” Polska była dla Sienkiewicza czymś całkowicie obcym. „Trylogia” wcale nie opiewa nacjonalistycznej Polski dla Polaków, tylko szeroką, wielonarodową Rzeczpospolitą. Na kartach epopei Sienkiewicza roi się od Litwinów, kozaków, Żydów, Rusinów, Tatarów i przedstawicieli tuzina innych narodowości Rzplitej Obojga Narodów. Akcja rozgrywa się na Dzikich Polach, w Wielkim Księstwie Litewskim i innych mieszanych narodowościowo częściach naszej starej ojczyzny. W miejscach gdzie obok siebie stały kościoły, cerkwie, synagogi i meczety. Taką Polskę kochał Sienkiewicz

– punktował Piotr Zychowicz.

(10078)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

4 komentarze

  1. Ręce opadają stracił rozum od tego lewego myślenia masakra .Powinien udać się do lekarza

  2. Dzieci z Bullerbyn też według szwedów jest książką niepoprawną politycznie. W Szwecji robione są jej „nowoczesne” przeróbki. Ja to czytałem ze 40 lat temu i naprawdę nie wiem o co tu chodzi. Co innego Pipi jakaś tam ….

  3. dla tej wylenialej szkapy tresc ksiazki jest nudna, bo w tamtej literaturze panie i dziewczynki byly grzeczne, a nie takie wredne jak co niektore dzisiaj zdziry, no i sexu jej brakuje, jak rowniez wrednych plotek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę