Portal informacyjno-historyczny

USA zaatakowały Syrię. Jest groźnie brzmiąca reakcja Rosji. To może doprowadzić do eskalacji konfliktu [FOTO+WIDEO]

w Wiadomości ze świata


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Stany Zjednoczone na rozkaz prezydenta Donalda Trumpa ostrzelały z bazy na Morzu Śródziemnym syryjską bazę, pas startowy oraz wieżę kontrolę lotów w Syrii. Skierowano 59 pocisków Tomahawk.

Trump podkreśla, że to odpowiedź na użycie broni chemicznej w Chan Szajchun.

Dzisiejszej nocy rozkazałem przeprowadzenie precyzyjnego ataku na bazę lotniczą w Syrii skąd został dokonany atak z użyciem broni chemicznej. Powstrzymanie i przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu śmiercionośnej broni chemicznej leży w żywotnych interesach bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. Nie ma żadnych wątpliwości, że Syria użyła śmiercionośnej broni chemicznej wobec swojej ludności

– powiedział Trump.

W wyniku użycia broni chemicznej zginęło 86 osób, w tym 30 dzieci.

Syryjska telewizja państwowa potwierdziła atak na bazę lotniczą, określając go jako „amerykańską agresję”.

Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/fakty/news-usa-zaatakowaly-baze-lotnicza-w-syrii-wladze-w-damaszku-mowi,nId,2379039#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

Rzecznik Pentagonu kapitan Jeff Davis poinformował, że rosyjskie siły były uprzedzone, iż dojdzie do amerykańskiego ataku na bazę wojsk syryjskiego prezydenta Baszara al-Asada. W ataku nie zginął żaden Rosjanin.

Korespondent RMF FM w Waszyngtonie Paweł Żuchowski donosi, że pojawiają się informacje, iż na terenie tej bazy byli Rosjanie. Tak twierdzą przedstawiciele amerykańskiej administracji. CNN podaje, że nie wiadomo, jaka była rola Rosjan w tej bazie.

Rosjanie są oburzeni. Przewodniczący komisji do spraw obrony i bezpieczeństwa w Radzie Federacji Wiktor Ozierow ocenił, że atak może przekreślić współpracę w Syrii wojskowych Rosji i USA, ponieważ – jego zdaniem – Waszyngton nie kontaktował się z Moskwą przed dokonaniem ataku.

Z kolei rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że zdaniem prezydenta Władimira Putina amerykańskie uderzenie na syryjską bazę to „złamanie prawa międzynarodowego”, które znacząco zaszkodzi stosunkom USA-Rosja. – Prezydent Rosji uważa, że atak USA na cele w Syrii to akt agresji wobec suwerennego państwa – mówił. Według rzecznika Kremla Amerykanie zaatakowali bazę lotniczą w Syrii, by „odwrócić uwagę od licznych ofiar cywilnych podczas operacji w Iraku”.

Tymczasem na razie tylko Boliwia, na czele której stoi socjalistyczny rząd, jako jeden z 10 niestałych państw członkowski Rady Bezpieczeństwa ONZ złożyła wniosek, by w sprawie ataku zwołane zostało posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ za zamkniętymi drzwiami.

(2909)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę