Unia Europejska chce kolejnego zakazu. Wprowadzane przepisy oznaczają kłopoty dla wielu polskich firm

w Wiadomości ze świata


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Czego już nie było? Od przysłowiowej krzywizny banana, poprzez prawidłowe spuszczanie wody, wędzenie kiełbas, aż… Unia Europejska idzie na wojnę z… plastikowymi słomkami, sztućcami, balonami, mieszadełkami, patyczkami kosmetycznymi, torebkami foliowymi i butelkami PET. Zgodnie z projektem dyrektywy Komisji Europejskiej wiele produktów jednorazowego użytku zostanie zakazana. Zdaniem biurokratów, plastikowe przedmioty ponoszą odpowiedzialność za 70 procent zanieczyszczeń mórz i oceanów.

Komisja Europejska przedstawiła wstępny projekt. Aby mógł wejść w życie, przedstawiciele każdego kraju należącego do Unii Europejskiej muszą powiedzieć ,,tak”. W miejsce plastikowych przedmiotów Unia chce wprowadzenia przyjaznych środowisku zamienników.

Zdaniem mediów, takie rozwiązania mogą oznaczać duże problemy dla wielu małych przedsiębiorstw w Polsce.

Małe garażowe firmy, o rodzinnym charakterze, gdzie są trzy wtryskarki i cała rodzina się uwija, raczej się nie ostaną

– powiedział serwisowi INN:Poland Tomasz Zwonierski z firmy Zelan Sp. z o.o., produkującej m.in. sztućce jednorazowe na europejskie i światowe rynki.

Zmiana technologii może oznaczać także kłopoty dla większych zakładów. Zdaniem eksperta, koszt wymiany maszyn sięgałby nawet 250 tys. euro za jedną. Do tego dochodzi szukanie nowych odbiorców i rynków zbytu. A czas byłby niezwykle krótki: 12 miesięcy przed wejściem przepisów w życie.

Zmiany popierają celebryci: np. inluencerki Areta Szpura i Zosia Zborowska czy modelka Julia Banaś opowiadają się za ograniczeniem zanieczyszczeń i promowanie stylu eko.

Polska jest daleko w tyle w niechlubnym rankingu biorącym pod uwagę ilość plastikowych śmieci na jednego mieszkańca. Przoduje Irlandia, która wyprzedza Estonię i Niemcy. Polska zajmuje piąte miejsce od końca z 23,6 kg takich śmieci na mieszkańca. Lepiej wypadają Szwedzi, Czesi, Rumuni i Bułgarzy.

(1951)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.