Bardzo ciekawa monografia poświęcono twórczości niedawno zmarłego pisarza Marka Nowakowskiego. Krzysztof Kosiński podjął się próby przeanalizowania wczesnych opowiadań w pisarza, ukazujących się w latach 1957-1971, potraktował „tekst literacki nie jako ilustrację, lecz jako pełnoprawne świadectwo”.
Było to możliwe dzięki stylowi Nowakowskiego, który w swoje twórczości opisywał głównie ludzi z marginesu społecznego, ale nie koncentrował się wyłącznie na nich, lecz na ich tle potrafił przedstawić „szerszą panoramę społeczną”.
[quote]„Czytając jego opowiadania, nieraz doznawałem iluminacji, zauważając coś, czego nie pokazało żadne inne źródło. Pisarz niczym przewodnik oprowadza po odległym i często niezrozumiałym świecie. Wraz z nim zaglądamy za kulisy. Twórczość Nowakowskiego nie tylko objaśnia przeszłość i ułatwia zrozumienie minionych pokoleń, lecz również pobudza wyobraźnię, dzięki czemu i w otaczającej nas obecnie rzeczywistości możemy dostrzec coś, na co niekoniecznie zwracaliśmy uwagę” – pisze K. Kosiński.[/quote]
(67)