„Tekst literacki nie jako ilustracja, lecz jako pełnoprawne świadectwo”. Wczesna twórczość Marka Nowakowskiego

w Recenzje/Ważne książki


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Bardzo ciekawa monografia poświęcono twórczości niedawno zmarłego pisarza Marka Nowakowskiego. Krzysztof Kosiński podjął się próby przeanalizowania wczesnych opowiadań w pisarza, ukazujących się w latach 1957-1971, potraktował „tekst literacki nie jako ilustrację, lecz jako pełnoprawne świadectwo”.

Było to możliwe dzięki stylowi Nowakowskiego, który w swoje twórczości opisywał głównie ludzi z marginesu społecznego, ale nie koncentrował się wyłącznie na nich, lecz na ich tle potrafił przedstawić „szerszą panoramę społeczną”.

[quote]„Czytając jego opowiadania, nieraz doznawałem iluminacji, zauważając coś, czego nie pokazało żadne inne źródło. Pisarz niczym przewodnik oprowadza po odległym i często niezrozumiałym świecie. Wraz z nim zaglądamy za kulisy. Twórczość Nowakowskiego nie tylko objaśnia przeszłość i ułatwia zrozumienie minionych pokoleń, lecz również pobudza wyobraźnię, dzięki czemu i w otaczającej nas obecnie rzeczywistości możemy dostrzec coś, na co niekoniecznie zwracaliśmy uwagę” – pisze K. Kosiński.[/quote]

Krzysztof Kosiński, Wiwisekcja powszedniości. Studium wczesnej twórczości Marka Nowakowskiego (1957-1971), Warszawa, IPN.

Okladka_Wiwisekcja_m

(46)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.