28 listopada 1627: tak flota Rzeczypospolitej pokonała ówczesną potęgę morską na Bałtyku

w Bez kategorii


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

W Zatoce Gdańskiej rozegrała się bitwa morska między polską flotą a eskadrą szwedzkich okrętów. Starcie to było jednym z głośniejszych epizodów XVII-wiecznych wojen polsko-szwedzkich i przeszło do historii jako bitwa pod Oliwą.

obraz powyżej: obraz Bitwa pod Oliwą Cypriana Rysza

W lipcu 1626 r. ruszyła wielka inwazja Szwedów na teren Prus Królewskich i Książęcych. W kolejnych miesiącach najeźdźcy zajęli wiele ważnych ośrodków miejskich, m.in. Frombork, Elbląg, Tczew oraz Puck. Okręty króla Szwecji Gustawa II Adolfa rozpoczęły także blokadę morską Gdańska, pobierając od szyprów wysokie opłaty celne. Rajcy gdańscy, doświadczając coraz większych utrudnień w wymianie handlowej, postanowili w porozumieniu z Zygmuntem III Wazą powołać do życia Królewską Komisję Okrętową i rozbudować flotę.

Bitwa pod Oliwą (1627) na obrazie Stefana Płużańskiego
Bitwa pod Oliwą (1627) na obrazie Stefana Płużańskiego

23 listopada 1627 r. zapadła decyzja o użyciu 10 okrętów w akcji bojowej przeciw blokadzie. Ze względu na ciężką chorobę admirała Wilhelma Appelmana, królewscy komisarze utworzyli kolektywne dowództwo, zaś funkcję admirała przekazali Arendtowi Dickmannowi. Do bitwy doszło kilka dni później, gdy pilnujące Zatoki Gdańskiej szwedzkie statki wykryły na redzie Gdańska okręty pod polską banderą. Konfrontację w ostatecznym rozrachunku wygrała flota Rzeczypospolitej. Radość z triumfu nie była jednak pełna, ponieważ w ferworze walk zginął od zabłąkanej kuli admirał Dickmann.

Wygrana polskich okrętów przyczyniła się do czasowego odstąpienia Szwedów od blokady portu gdańskiego i udowodniła, że Rzeczpospolita jest w stanie pokonać flotę szwedzką, uchodzącą w owym czasie za potęgę morską na Bałtyku.

Paweł Cichocki, źródło: Muzeum Historii Polski

opublikowane na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Muzeum Historii Polski.

(1440)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.