Portal informacyjno-historyczny

Tajemnica odznaczenia Mazguły. ,,Czy służył po cichu w wojsku francuskim, czy jest mitomanem, który kupił sobie najwyższą francuską odznakę na allegro?”

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Otrzymaliśmy od naszego Czytelnika, Pana Andrzeja Ochała, artykuł na temat pułkownika Adama Mazguły i jego odznaczeń. Okazuje się, że jedno z nich, które dumnie prezentuje na swoim najbardziej znanym zdjęciu, budzi duże kontrowersje…

Poniżej fragment artykułu Pana Ochała, byłego żołnierz 2Regimentu Cudzoziemskiego Saperów Górskich 27 Brygady Piechoty Górskiej Wojska Francuskiego:

[Adam] Mazguła zaintrygował mnie fotografią wstawioną na swojego Facebooka. Jest na niej ubrany w mundur Wojska Polskiego oblepiony odznaczeniami. Widać, że obywatel pułkownik lubi błyskotki.

Jedno z tych odznaczeń jest wielce interesujące. To z orłem i niebieską gwiazdą, bardzo ładne. Może nie tyle samo odznaczenie, ile pytanie : skąd się ono na mundurze obywatela Mazguły wzięło. Jest to bowiem odznaczenie… francuskich wojsk górskich! I nie jest to byle świecidełko które dostaje się za pilnowanie zeszytu przy biurku, lecz absolutny top jeśli chodzi o odznaki za staże odbywane w górach. Brevette Qualifie Troupe de Montagne. Czwarty „stopień wtajemniczenia” dla francuskich żołnierzy górskich. Łącznie jakieś 5 miesięcy ostrego zasuwania po górach (rozłożonego na dobrych kilka lat służby!), bynajmniej nie w celach rekreacyjnych.

Osobiście, przez 5 lat służby w regimencie górskim Legii Cudzoziemskiej, uważanym za awangardę całej francuskiej Brygady Alpejskiej, udało mi się zdobyć tylko pierwszy stopień. Ale i tak moją odznakę nosiłem z dumą, bo nie rozdawali jej za noszenie pączków do babci…

Skąd zatem to odznaczenie na mundurze obywatela pułkownika KODziarza ? Napisałem do niego z zapytaniem kilka dni temu. Bez odpowiedzi.

Odpowiedzi mogą być dwie.

Wersja pierwsza: obywatel pułkownik Mazguła służył po cichu w Legii Cudzoziemskiej lub w regularnym wojsku francuskim. Wówczas obywatela pułkownika przeproszę i wyrażę żołnierski szacunek. Ale szanse na to są równie duże, jak na to, że ja w poprzednim wcieleniu byłem smokiem wawelskim lub w przyszłości zostanę Prezydentem RP.

Wersja druga jest taka, że obywatel pułkownik KOD-ziarz Mazguła jest zwykłym mitomanem, który tę odznakę dostał w prezencie lub kupił sobie na allegro. Co zarazem pokazuje, jakim człowiekiem jest nowa gwiazda KOD-u. O samym KOD-zie również. Kto był w wojsku, ten wie, jak się nazywa takich, co przypinają do munduru to, co im nie przysługuje. W tej sytuacji napluć na twarz obywatela pułkownika mogą zwłaszcza moi koledzy z regimentu: sierżant K. i sierżant-szef Z. Jedyni znani mi Polacy którzy mają prawo do noszenia tej odznaki. Prawdziwi żołnierze, przy których mitomani w mundurach nie mają prawa nawet stanąć obok.

Andrzej Ochał

Były żołnierz 2 Regimentu Cudzoziemskiego Saperów Górskich 27 Brygady Piechoty Górskiej Wojska Francuskiego

Uczestnik stażu BSM i uprawniony do noszenia odznaki Brevet Skieur Militaire

cały artykuł TUTAJ

(13298)


Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

2 komentarze

  1. ukończył kurs czy szkole francuskiej piechoty górskiej i ukończył marsz po którym absolwentom przyznaje się te odznakę.

  2. MITOMAN! SAM KRYTYKUJE KOŚCIOŁ A – ARCYBISKUPA GDAŃSKIEGO! SAM JEST UMOCZONY W GÓWNIE PO SZYJĘ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Centrum preferencji prywatności

Polityka Prywatności Google

W celu podwyższenia jakości prezentowanych treści nasze Serwisy korzystają z usług firmy Google takich jak Google AdSense (usługi reklamowe), Google Analytics (analiza) oraz YouTube (zamieszczenie wideo). Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie dane zbierane są przez Google oraz jak możesz nimi zarządzać przejdź tutaj: https://policies.google.com/technologies/partner-sites

Idź na górę