fot. screen Youtube

Ta karykatura Netanyahu wywołała wściekłość w Izraelu. Przedstawiciel niemieckiego rządu przyznaje, że nawiązuje wprost do nazistowskiej propagandy (foto)

w Wiadomości ze świata


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Niemiecki dziennik ,,Sueddeutsche Zeitung” opublikował karykaturę premiera Izraela Benjamina Netanyahu. Efekt? W Izraelu wywołało to ogromne oburzenie, a dominującym głosem jest stwierdzenie, że nawiązuje ona do nazistowskich wzorców.

Gazeta, która uchodzi za dziennik liberalny i centrolewicowy, znalazła się na celowniku nie tylko strony izraelskiej, ale przedstawiciela niemieckiego rządu ds. antysemityzmu, który stwierdził, że pismo przekroczyło czerwoną linię. Powodem jest sam rysunek, pokazujący Netanyahu z powiększonymi wargami, uszami i nosem.

Felix Klein otrzymał stanowisko po tym, jak w kraju zaczęły rosnąć nastroje antyżydowskie. Tymczasem rysunek, zamieszczony w prasie po przeniesieniu amerykańskiej ambasady do Jerozolimy, dolał tylko oliwy do ognia.

– Przedstawienie godne nazistowskiej propagandy, czego nie da się tolerować

– oświadczył Klein, który w kwietniu 2018 r. został zatwierdzony przez gabinet Angeli Merkel jako pełnomocnik ds. antysemityzmu.

Na rysunku Netanyahu jest ubrany jak Netta Barzilai, która w tym roku wygrała konkurs piosenki Eurowizja. W napisie ,,Eurovision” litera V została zastąpiona gwiazdą Dawida. Sam premier trzyma w ręku rakietę z takim samym symbolem. W usta włożono mu słowa: ,,w następnym roku w Jerozolimie”.

Jonas Mueller-Töwe komentując sprawę dla portalu t-online.de stwierdził, że gwiazda Dawida na rakiecie sugeruje, że ,,za każdą wojną kryją się żydowskie interesy”.

Sueddeutsche Zeitung przeprosiło za zamieszczenie karykatury. Jej autor – Dieter Hanitzsch już wcześniej był oskarżany o antysemityzm. Inny rysunek przedstawiał ośmiornicę, której macki oplatają ziemię, co miało stanowić metaforę amerykańskiej polityki zagranicznej. Ale krytycy dopatrywali się nawiązań do antysemickich wzorców wprost z nazistowskiej Der Stuermer.

źródło: WorldIsraelNews.com

(2965)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.