Portal informacyjno-historyczny

Stawiali na szali życie swoje i swojej rodziny. Dziś spotkali się Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata. ,,To spotkanie jest tak ważne i warto, aby usłyszał o tym cały świat”

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

15 i 16 października bieżącego roku odbywa się pierwszy światowy Ogólnopolski Zjazd Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata z Polski. Właśnie mija 30 lat od powołania Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Stawiali na szali życie swoje i swojej rodziny. Warto o tym pamiętać i mówić, żeby ta informacja szła na cały świat, że Polacy to nie są antysemici. Polacy jako jedyni byli zagrożeni karą śmierci za pomoc udzieloną Żydom w czasie II wojny światowej. Są również odnotowane przypadki, że za podanie wody czy kromki chleba Polacy zostali mordowani. Dlatego to spotkanie jest tak ważne i warto, aby o tym usłyszał cały świat

– mówił Artur Rytel-Andrianik.

Warto dodać, że właśnie 15 października 1941 r. Hans Frank, generalny gubernator okupowanych przez Niemców ziem polskich, wydał rozporządzenie wprowadzające na terenie Generalnego Gubernatorstwa karę śmierci dla Żydów, którzy opuścili bez zezwolenia teren getta, oraz dla Polaków udzielających im pomocy.

Do dziś odznaczeniem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata wyróżniono ponad 6,5 tys. Polaków. Niektórzy historycy szacują, że liczba Polaków ratujących Żydów sięga nawet 100 tys. osób. Polacy zajmują pierwsze miejsce na liście odznaczonych przez Izrael za pomoc Żydom.

Uroczysta gala, na której spotyka się około wyróżnionych 100 osób, odbywa się w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Jesteśmy na odejściu, bo każdego miesiąca, czasami tygodnia, ktoś z nas odchodzi. Niedługo już nas nie będzie, więc chcemy uczcić nasze Towarzystwo

– mówił wiceprezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata Józef Walaszczyk.

źródło: własne / Radio Maryja / fot. twitter.com/xrytel

(322)


Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę