Stanowił odtrutkę na propagandę sukcesu w latach 70. 99 lat temu urodził się Kazimierz Wichniarz, znany jako Zagłoba i Król

w Sztuka


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

wichniarz18 stycznia 1915 roku urodził się w Poznaniu Kazimierz Wichniarz, niezapomniany Zagłoba z „Potopu” Jerzego Hoffmana i Król z popularnych w latach siedemdziesiątych telewizyjnych „Bajek dla dorosłych”.

Aktorstwa uczył się w studium przy Teatrze Polskim w Poznaniu i tam debiutował. Potem był Objazdowy Teatr Wołyński z siedzibą w Łucku, teatry łódzkie. 1 września 1939 roku jako żołnierz bronił Polski. Dostał się do niewoli, skąd udało mu się uciec.

Po wojnie wrócił na teatralne deski. Znowu były teatry w całej Polsce – Lublin, Katowice, Poznań, Bydgoszcz, Łódź. W 1957 zaangażował się do Teatru Narodowego Warszawie i grał w nim aż do emerytury. Zmarł w 1995 roku w Warszawie.

W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych należał do najbardziej popularnych polskich aktorów. Charakterystyczna sylwetka, twarz, zwłaszcza głos. Dużo grał w telewizji.

[quote]Największą sympatię widzów i popularność – także uznanie krytyków – przyniosła mu rola Zagłoby w „Potopie” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Rola tym trudniejsza, że w „Panu Wołodyjowskim” też Hoffmana postać tę grał Mieczysław Pawlikowski, również bardzo lubiany przez publiczność.[/quote]

kazimierz-wichniarzZmorą telewizji lat siedemdziesiątych był „Dziennik Telewizyjny”, propagandowa piła opiewająca „sukcesy” Polski Ludowej, niemal codziennie zaczynająca się od słów „Pierwszy sekretarz naszej partii towarzysz Edward Gierek odwiedził dziś/powiedział dziś/otworzył dziś – w zależności od sytuacji.

Tak też oczywiście bywało w niedzielę, ale w niedzielę na widzów – którzy nie mieli wyboru programów telewizyjnych – czekała nagroda. Po Dzienniku emitowano kilkuminutowe „Bajki dla dorosłych”, opowiastki perełki z morałem. Narratorem był Jan Kobuszewski, a Wichniarz najczęściej wcielał się w rolę króla.

Szczęśliwie aktor nie został zapomniany. TVP raz po raz emituje „Potop”, a niesłychanie popularne w latach 70. „Bajki dla dorosłych” doczekały się – już w naszych czasach – wznowienia na płytach DVD.

IPN

(294)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.