Stanowił odtrutkę na propagandę sukcesu w latach 70. 99 lat temu urodził się Kazimierz Wichniarz, znany jako Zagłoba i Król

w Sztuka


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

wichniarz18 stycznia 1915 roku urodził się w Poznaniu Kazimierz Wichniarz, niezapomniany Zagłoba z „Potopu” Jerzego Hoffmana i Król z popularnych w latach siedemdziesiątych telewizyjnych „Bajek dla dorosłych”.

Aktorstwa uczył się w studium przy Teatrze Polskim w Poznaniu i tam debiutował. Potem był Objazdowy Teatr Wołyński z siedzibą w Łucku, teatry łódzkie. 1 września 1939 roku jako żołnierz bronił Polski. Dostał się do niewoli, skąd udało mu się uciec.

Po wojnie wrócił na teatralne deski. Znowu były teatry w całej Polsce – Lublin, Katowice, Poznań, Bydgoszcz, Łódź. W 1957 zaangażował się do Teatru Narodowego Warszawie i grał w nim aż do emerytury. Zmarł w 1995 roku w Warszawie.

W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych należał do najbardziej popularnych polskich aktorów. Charakterystyczna sylwetka, twarz, zwłaszcza głos. Dużo grał w telewizji.

[quote]Największą sympatię widzów i popularność – także uznanie krytyków – przyniosła mu rola Zagłoby w „Potopie” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Rola tym trudniejsza, że w „Panu Wołodyjowskim” też Hoffmana postać tę grał Mieczysław Pawlikowski, również bardzo lubiany przez publiczność.[/quote]

kazimierz-wichniarzZmorą telewizji lat siedemdziesiątych był „Dziennik Telewizyjny”, propagandowa piła opiewająca „sukcesy” Polski Ludowej, niemal codziennie zaczynająca się od słów „Pierwszy sekretarz naszej partii towarzysz Edward Gierek odwiedził dziś/powiedział dziś/otworzył dziś – w zależności od sytuacji.

Tak też oczywiście bywało w niedzielę, ale w niedzielę na widzów – którzy nie mieli wyboru programów telewizyjnych – czekała nagroda. Po Dzienniku emitowano kilkuminutowe „Bajki dla dorosłych”, opowiastki perełki z morałem. Narratorem był Jan Kobuszewski, a Wichniarz najczęściej wcielał się w rolę króla.

Szczęśliwie aktor nie został zapomniany. TVP raz po raz emituje „Potop”, a niesłychanie popularne w latach 70. „Bajki dla dorosłych” doczekały się – już w naszych czasach – wznowienia na płytach DVD.

IPN

(303)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.