Mieczysław Kasprzyk i Włodzimierz Wrzeszcz z Nadleśnictwa Babki oraz rzeźbiarz Roman Kosmala przy kamieniu przekazanym na pomnik / Fot. Krzysztof M. Kaźmierczak

Siepacze UB z Poznania mordowali jak w Katyniu. Wstrząsająca relacja księdza, który opowiada, jak zamordowano sołtysa za przenocowanie członków „bandy”

w PRL/Relacje


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze
Jan Młynarek
Jan Młynarek

Żołnierze wyklęci i zbrodnie SB – o tych tematach mówi się coraz głośniej. Mało kto jednak wie, że w okresie PRL do mordowania żołnierzy podziemia dochodziło również niedaleko Poznania. Sposób zabijania – identyczny, jak w Katyniu.

Dziś w lesie pod Gądkami ma miejsce uroczystość odsłonięcia pomnika żołnierzy wyklętych, zamordowanych w tamtejszych lasach. Projekt uczczenia ofiar zaakceptowała Rada Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa. Niestety mimo dzisiejszej uroczystości wciąż mało wiemy o tym, co miało miejsce pod Poznaniem w okresie stalinowskim.

Rachel powiedział „Amen”, Młynarek strzelił

Dokładnie 68 lat temu w gądeckich lasach, szef aresztu Urzędu Bezpieczeństwa w Poznaniu – Jan Młynarek zabił strzałem w tył głowy sołtysa wsi Sucharzewo, Władysława Rachela. Powód wykonania wyroku? Rachel przenocował członków oddziału podziemnego. Relację dotyczącą tej zbrodni znamy z opisu kapelana więziennego, który był wówczas na miejscu- ks. Hieronima Lewandowskiego:

Władysław Rachel z Sucharzewa pow. Mogilno. Sołtys, mąż zaufania wsi, ojciec pięciorga dzieci. W Boże Ciało prowadził księdza pod baldachimem. Skazany za to, że „dwakroć przyjął bandę z lasu na noc i ugościł ich”. Doniósł o tym sąsiad. Za współpracę z „bandą” na podstawie Małego Kodeksu otrzymał wyrok śmierci. Egzekucja miała miejsce w Gądkach, po prawej stronie, 26 września 1946 roku. Młynarek kazał mu uklęknąć , strącił mu nakrycie głowy. Zacząłem odmawiać „Pod Twoją obronę”. Młynarek z rewolwerem w ręku czekał. Gdy Rachel powiedział „Amen”, Młynarek strzelił.

Skala zbrodni

Ks. Lewandowski, który był świadkiem wykonania co najmniej 30 wyroków śmierci, opisując Jana Młynarka mówił:

 Gdy samochód zatrzymywał się przy lesie, Młynarek szedł przodem, szukając odpowiedniego miejsca. Później przepuszczał nas i strzelał w tył głowy.

Wiadomo tylko, że w Poznaniu i okolicach w okresie stalinowskim wykonano co najmniej 112 wyroków śmierci. Niestety wciąż mało się o tym mówi, więc i powszechna wiedza na temat zbrodni popełnianych przez Jana Młynarka i jego współpracowników z UB pozostaje na poziomie minimalnym. Dzisiejsza uroczystość to pierwszy krok w kierunku przywołania pamięci poznańskich ofiar stalinizmu. Do pełnego wyjaśnienia zbrodni i ich skali jeszcze droga daleka, ale im więcej mówić się będzie o losie kilkudziesięciu więźniów politycznych, tym szybciej wiedza ta wyjdzie poza mury archiwów.

Uroczystość

Budowa pomnika to pomysł Nadleśnictwa Babki i Głosu Wielkopolskiego, a jego fundatorem jest znany poznański biznesmen Adam Smorawiński. W inicjatywę zaangażował się były dowódca jednostki na Krzesinach, Bronisław Stróżyński. Wspierają ją również burmistrz Kórnika, Jerzy Lechnerowski oraz proboszcz z Robakowa, ks. kanonik Piotr Piec.

źródło: MiastoPoznaj.pl

Mieczysław Kasprzyk i Włodzimierz Wrzeszcz z Nadleśnictwa Babki oraz rzeźbiarz Roman Kosmala przy kamieniu przekazanym na pomnik / Fot. Krzysztof M. Kaźmierczak
Mieczysław Kasprzyk i Włodzimierz Wrzeszcz z Nadleśnictwa Babki oraz rzeźbiarz Roman Kosmala przy kamieniu przekazanym na pomnik / Fot. Krzysztof M. Kaźmierczak

(232)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.