90. urodziny kobiety „wyrwanej z piekła”. Klara Gertruda Jutrzenka Trzebiatowska dopiero po 53 latach traumatycznych przeżyć wróciła do Polski

w Relacje


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

j18 września 2014 r. w Domu Opieki Społecznej w Lęborku odbyła się wyjątkowa uroczystość jubileuszu 90. urodzin Pani Klary Gertrudy Jutrzenki Trzebiatowskiej, która jest mieszkanką Domu od 16 maja 2008r.

Z tej też okazji zorganizowana została promocja książki Edmunda Szczesiaka „Wyrwana z piekła”, która przedstawia dramatyczne losy Jubilatki.

W trakcie II wojny światowej Pani Klara wyszła za mąż za Niemca, żołnierza Wehrmachtu. Gdy zbliżali się Rosjanie, w obawie o życie uciekła do Gdyni. Została jednak ujęta i jako branka – przemierzyła, na tyłach frontu, cały szlak do Berlina. Gdy po traumatycznych przeżyciach udało jej się ruszyć w drogę do domu, porwano ją po raz drugi i wywieziono w głąb ZSRS.

Dopiero po 53 latach wróciła ze zmienionym imieniem i nazwiskiem, z paszportem obcokrajowca, z ciężarem przeżyć. Wróciła do rodzinnej wsi Borowego Młyna, głównie dzięki staraniom Pana Benedykta Reszki, krewnego jej męża i Zyty Jutrzenki Trzebiatowskiej, bratowej. Dzięki zabiegom wielu ludzi dobrej woli w krótkim czasie odzyskała utracone obywatelstwo polskie, dzięki czemu mogła pozostać w ojczyźnie.

 

WIĘCEJ NA TEMAT FASCYNUJĄCEJ HISTORII – TUTAJ!

Na uroczystość jubileuszu do Domu przybyli goście: rodzina, przyjaciele, mieszkańcy Borowego Młyna, Pani Grażyna Burand -dyrektor Zespołu Szkół w Borowym Młynie, Pan Andrzej Lemańczyk – Wójt  Gminy Lipnica, Pan Mirosław Bukowski – autor wielu artykułów o Pani Klarze, Pan Wiktor Tyburski – Starosta Lęborski, Pan Witold Namyślak – Burmistrz Miasta Lęborka, Pan Zdzisław Korda – Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lęborku, Pani Agnieszka Szamańska – dyrektor DPS Nr 2 w Lęborku z mieszkańcami, oraz mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej Nr 1.

Słowo wstępne wygłosiła oraz  powitała gości – Pani  Jolanta Wilkiel dyrektor – DPS Nr 1. Laudację na cześć Jubilatki wygłosił Pan Benedykt Reszka, głos zabrał autor książki Pan  Edmund Szczesiak. Następnie Jubilatka przyjmowała kwiaty, prezenty, życzenia. Pani Klarze zaśpiewano gromkie  „sto lat”.

źródło: lebork.nadzdps.pl

j2 j3 j4

(166)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.