Portal informacyjno-historyczny

Rząd przeciwdziałał nieprawidłowościom. Lewicowy miliarder wpadł w furię. Nie chciał porozumienia. Skończyło się zamieszkami z policją [WIDEO]

w Wiadomości ze świata


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Premier Węgier Viktor Orban podjął decyzję o nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym. Zmiany dotknęły m.in. uczelnię Central European University, która została zlikwidowana. Nie spodobało się to założycielowi szkoły George’owi Sorosowi. Miliarder wpadł w furię, a lewicowe środowiska wyszły na ulice.

Zmiany w ustawie spowodowały, że uczelnia mogłaby działać na terenie Węgier, jeśli wcześniej rząd w Budapeszcie zawarłby stosowną umowę z państwem macierzystym szkoły. Viktor Orban motywował zmianę tym, że uczelnie pozostają bez kontroli, a często dochodzi w nich do licznych nieprawidłowości.

Ta zmiana nie sposobała się wciąż wpływowemu na Węgrzech w środowiskach lewicowych George’owi Sorosowi. Uderzyła bowiem w jego interes i doprowadziła do likwidacji założonej przez niego uczelni CEU. Rząd co prawda zapowiedział, że jest gotowy zawrzeć stosowne umowy z USA, gdzie zarejstrowna jest uczelnia, ale Soros wybrał inne rozwiązanie.

Finansista doprowadził do tego, że jego zwolennicy wyszli na ulicę w Budapeszcie, by wyrazić swój protest. Środowiska lewicowe przeszły ulicami Budapesztu. Nie obyło się bez licznych interwencji policji. Protestujący w wielu przypadkach byli agresywni i wyraźnie prowokowali funkcjonariuszy do działania.

(5376)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę