Portal informacyjno-historyczny

Publikujemy dokument, który oczyszcza z kłamliwych zarzutów Leonarda Zub-Zdanowicza. Oto prawda o polskim bohaterze

w II wojna światowa/Żołnierze Wyklęci


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Historycy, Maciej Sobieraj (IPN Lublin) i dr hab. Rafał Wnuk (KUL) oskarżają Leonarda Zub-Zdanowicza (1912-1982), że był dezerterem z AK i jako oficer Brygady Świętokrzyskiej NSZ współpracował z Niemcami.

Oskarżenia naukowców mijają się jednak z prawdą. Poniżej publikujemy dokument dotyczący L. Zub-Zdanowicza sporządzony przez szefa Sztabu Naczelnego Wodza.

Niniejszym potwierdzam, że porucznik Leonard Zub-Zdanowicz, PRC No. P/15187/ dokonał skoku spadochronowego w Polsce 2 września 1942 i dołączył do Oddziału Specjalnego Polskiej Armii Krajowej. Wykonywał swoje obowiązki do 25 stycznia 1945.

Porucznik Leonard Zub-Zdanowicz powrócił i poinformował o swoim powrocie w kwaterze głównej 2 Korpusu Polskiego we Włoszech 1 października 1945 i został przydzielony do jednego z oddziałów 2 Korpusu Polskiego. ,,Ząb” „wypełnił swoje obowiązki w Polsce skutecznie i odważnie – pisze w dokumencie z 17 czerwca 1949 r. gen. Stanisław Kopański, który od lipca 1943 r. do 1947 r. pełnił funkcję szefa Sztabu Naczelnego Wodza. Od września 1946 do marca 1949 r. był głównym inspektorem Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia w Wielkiej Brytanii.

(3074)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę