Tak prezentują się Wojska Obrony Terytorialnej. W niedzielę doszło do uroczystego ślubowania [WIDEO]

w III RP/Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

W niedzielę przysięgę złożyli pierwsi żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej – w Lublinie, Rzeszowie i w Białymstoku.

W sieci pojawił się spot: WOT – Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko

Przysięga określa żołnierza jako Polaka, patriotę, obrońcę własnego narodu, ojczyzny. To wielki dzień, bowiem składając tę przysięgę uroczyście, symbolicznie rozpoczynacie istnienie terytorialnej służby wojskowej. Piątego rodzaju sił zbrojnych. Formacji, która zmienia polską armię, w sposób szczególny wiążąc obowiązek żołnierski z własnym terytorium, ojcowizną, lokalnym społeczeństwem

– mówił szef MON Antoni Macierewicz.

W niedzielę zaprzysiężono łącznie ok. 400 ochotników.

Zaprzysiężenie poprzedziły szkolenia wyrównawcze dla tych, którzy kiedyś służyli w wojsku. Ci, którzy nie mieli z nim styczności, przeszli 16-dniowe szkolenie podstawowe.

Wojska Obrony Terytorialnej są najbardziej nowoczesną formacją w Wojsku Polskim. Są formacją, która tak jak w Finlandii, Szwecji, Stanach Zjednoczonych, w Wielkiej Brytanii i we wszystkich innych krajach świata jest głównym gwarantem funkcjonowania i skuteczności działania najważniejszej siły Wojska Polskiego, jakim są i pozostaną Wasze jednostki wojsk operacyjnych, ale bez Was, bez Wojsk Obrony Terytorialnej ta siła byłaby izolowana, ta siła mogła być zdezorganizowana, ta siła mogła być oderwana od swojego naturalnego zaplecza, jakim jest naród

– mówił Antoni Macierewicz w Rzeszowie.

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) jako piąty rodzaj sił zbrojnych zostały powołane w dniu 1 stycznia 2017 roku na podstawie ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Już niespełna po trzech miesiącach od tego wydarzenia Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej osiągnęło zdolność do działania oraz formalnie przejęło dowodzenie nad trzema pierwszymi brygadami.

W etapie pierwszym sformowane zostały także struktury trzech brygad w województwach: podlaskim, lubelskim oraz podkarpackim.

Obecnie trwa drugi etap budowy WOT, w którym formowane są kolejne trzy brygady OT, dwie w województwie mazowieckim oraz jedna w województwie warmińsko – mazurskim.

Równolegle prowadzone jest szkolenie żołnierzy terytorialnej służby wojskowej w brygadach już utworzonych. W kolejnych etapach rozwoju WOT, w roku 2018 rozpocznie się formowanie siedmiu brygad w centralnej części Polski, a od roku 2019 czterech brygad na zachodniej ścianie naszego kraju.

źródło: własne / MON / fot.: mjr Robert Siemaszko(CO MON)

(4785)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.