Portal informacyjno-historyczny

Pozdrowienie UPA podczas… Eurowizji. Wywołało aplauz na widowni [WIDEO]

w Wiadomości ze świata


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Konkurs Eurowizji odbył się w tym roku na Ukrainie w Kijowie. Polka Kasia Moś zajęła dopiero 22. miejsce, zwyciężył Portugalczyk Salvador Sobral. Uwagę niektórych widzów przykuło jednak coś innego.

Podczas połączenia z Litwą kobieta przekazująca wyniki z tego kraju pozdrowiła Ukraińców, mówiąc ,,Sława Ukrainie”. Prowadzący żywiołowo zareagowali, odpowiadając razem ,,Herojam sława!”. Publiczność zareagowała brawami.

Przypomnijmy, że to pozdrowienie ukraińskich nacjonalistów – jego druga część (,,Herojam sława!) została przyjęta podczas II wojny światowej. Wraz z charakterystycznym rzymskim pozdrowieniem nawiązywało do pozdrowień włoskich faszystów i niemieckich nazistów. OUN i UPA udowodniły, że nie tylko łączy ich symbolika – rzeź wołyńska mocno odcisnęła się na stosunkach polsko-ukraińskich.

Taka symbolika łącząca się z czarną kartą w historii sprawia, że UEFA zakazuje wykorzystywanie hasła. M.in. 26 lutego 2015 roku przedstawiciele UEFA zabronili kibicom Dynama Kijów rozwinąć na trybunach podczas meczu 1/16 finału Ligi Europy przeciw EA Guingamp gigantycznego bannera z napisem „Sława Ukrajini!”

(12766)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę