Mural upamiętniający 100 najważniejszych bitew w historii polskiego oręża powstanie w Legionowie. Na ponad 2,1 tysiąca metrów kwadratowych zostaną pokazane m.in. sceny bitwy pod Cedynią i walki polskich żołnierzy w Iraku i Afganistanie. Legionowski mural będzie największym w Polsce, ale też największym na świecie tego typu malowidłem poświęconym historii – informuje Polska Zbrojna.
Malowidło powstanie przy Narodowym Centrum Kryptologii w Legionowie. Zastępca prezydenta miasta, Piotr Zadrożny ma nadzieję, że efektowna grafika odmieni wizerunek miasta.
Mural będzie składał się z 390 rysunków, będzie miał długość 736 metrów i szeroki na trzy metrów. Powierzchnia wyniesie 2100 metrów kwadratowych, tyle co sześć bocznych ścian 10 piętrowych wieżowców.
Realizacją zajmie się Fundacja Rosko Art.
– Wybraliśmy wydarzenia i bitwy, które – naszym zdaniem – warto umieścić na muralu. Chcieliśmy jak najlepiej odzwierciedlić historyczne detale, by wojsko było umundurowane i uzbrojone tak, jak w tamtym okresie. Dlatego przy niektórych bitwach, zwłaszcza tych mniej znanych, korzystaliśmy z konsultacji historycznych
– mówi Rafał Roskowiński, artysta malarz, pionier współczesnego polskiego muralizmu, twórca Gdańskiej Szkoły Muralu.
Wydarzenia będą ułożone chronologicznie. od bitwy pod Cedynią w 972 roku aż po misję polskiego wojska w Afganistanie w 2007 roku. Pojawią się np. obrazy walk pod Kircholmem, Chocimiem, Racławicami czy nad Bzurą, ale też mniej znanych, jak np. bitwy pod Salichą stoczonej w maju 1863 roku.
Jak czytamy w serwisie Polska Zbrojna, rysunki przygotowane przez Rafała Roskowińskiego nawiązywać będą także do dzieł polskich malarzy historycznych: „Hołdu pruskiego” Jana Matejki, „Olszynki Grochowskiej” i „Szarży pod Rokitną” Wojciecha Kossaka czy „Drużyny Chrobrego” Michała Byliny. Mural zamkną obrazy z misji w Iraku i Afganistanie. Pojawią się sceny m.in. z irackiej akcji „Czarny orzeł” oraz obrony ratusza w Karbali, a także operacji „Achilles” prowadzonej w Afganistanie przez żołnierzy GROM-u.
Mural zostanie sfinansowany z budżetu miasta Legionowa i przy wsparciu resortu obrony.
(539)