Powstaje największy tego typu mural na świecie. Przedstawia dzieje polskich walk

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Mural upamiętniający 100 najważniejszych bitew w historii polskiego oręża powstanie w Legionowie. Na ponad 2,1 tysiąca metrów kwadratowych zostaną pokazane m.in. sceny bitwy pod Cedynią i walki polskich żołnierzy w Iraku i Afganistanie. Legionowski mural będzie największym w Polsce, ale też największym na świecie tego typu malowidłem poświęconym historii – informuje Polska Zbrojna.

Malowidło powstanie przy Narodowym Centrum Kryptologii w Legionowie. Zastępca prezydenta miasta, Piotr Zadrożny ma nadzieję, że efektowna grafika odmieni wizerunek miasta.

Mural będzie składał się z 390 rysunków, będzie miał długość 736 metrów i szeroki na trzy metrów. Powierzchnia wyniesie 2100 metrów kwadratowych, tyle co sześć bocznych ścian 10 piętrowych wieżowców.

Realizacją zajmie się Fundacja Rosko Art.

– Wybraliśmy wydarzenia i bitwy, które – naszym zdaniem – warto umieścić na muralu. Chcieliśmy jak najlepiej odzwierciedlić historyczne detale, by wojsko było umundurowane i uzbrojone tak, jak w tamtym okresie. Dlatego przy niektórych bitwach, zwłaszcza tych mniej znanych, korzystaliśmy z konsultacji historycznych

– mówi Rafał Roskowiński, artysta malarz, pionier współczesnego polskiego muralizmu, twórca Gdańskiej Szkoły Muralu.

Wydarzenia będą ułożone chronologicznie. od bitwy pod Cedynią w 972 roku aż po misję polskiego wojska w Afganistanie w 2007 roku. Pojawią się np. obrazy walk pod Kircholmem, Chocimiem, Racławicami czy nad Bzurą, ale też mniej znanych, jak np. bitwy pod Salichą stoczonej w maju 1863 roku.

Jak czytamy w serwisie Polska Zbrojna, rysunki przygotowane przez Rafała Roskowińskiego nawiązywać będą także do dzieł polskich malarzy historycznych: „Hołdu pruskiego” Jana Matejki, „Olszynki Grochowskiej” i „Szarży pod Rokitną” Wojciecha Kossaka czy „Drużyny Chrobrego” Michała Byliny. Mural zamkną obrazy z misji w Iraku i Afganistanie. Pojawią się sceny m.in. z irackiej akcji „Czarny orzeł” oraz obrony ratusza w Karbali, a także operacji „Achilles” prowadzonej w Afganistanie przez żołnierzy GROM-u.

Mural zostanie sfinansowany z budżetu miasta Legionowa i przy wsparciu resortu obrony.

źródło: Polska Zbrojna

(538)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.