Portal informacyjno-historyczny

Poseł zdradza niezwykłą historię: ,,Mój pradziadek z narażeniem życia uratował 4 tysięcy osób, w tym wielu Żydów. NIGDY nie pozwolę na to, by…”

w Bez kategorii


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Stanisław Tyszka z Kukiz’15 w opublikowanym wpisie zdradził, że jego pradziadek Stanisław Spasiński z narażeniem życia uratował w czasie wojny około 4 tysięcy osób, w tym wielu Żydów polskich i węgierskich. Otrzymał za to medal i drzewko w Yad Vashem.

Spasiński walczył we wrześniu w 1939 r., a następnie został internowany na Węgrzech. Od grudnia 1939 był komendantem obozu dla uchodźców cywilnych w Kadarkút w okolicy m. Kapovár, niedaleko od granicy jugosłowiańskiej. Prowadził tam konspiracyjną akcję przerzutową w porozumieniu z polskim poselstwem w Budapeszcie. Do zajęcia Jugosławii przez wojska niemieckie w początku kwietnia 1941 ewakuował przez Drawę, przy pomocy romskich przewoźników, ok. 4 tys. osób, w tym też wielu Żydów polskich i węgierskich.

Jego postać przypomina Stanisław Tyszka:

Mój pradziadek Stanisław Spasiński (1896-1969), po którym mam zaszczyt dziedziczyć imię. Walczył w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku i w kampanii wrześniowej 1939 roku. Został Sprawiedliwym wśród Narodów Świata, bo z narażeniem życia uratował w czasie wojny około 4 tysięcy osób, w tym wielu Żydów polskich i węgierskich. Otrzymał za to medal i drzewko w Yad Vashem

– napisał na Facebooku. Odniósł się do ostatnich atakó na Polskę.

Stanisław Tyszka / fot. Facebook.com/stanislaw.tyszka

Wiem, że nigdy nie uda mi się zrobić tyle dobrego, ile On zrobił. I to jest dla mnie lekcja życia i pokory. Ale jednocześnie nigdy nie dopuszczę, by Jego pamięć była obrażana przez przypisywanie naszemu Narodowi współudziału w zbrodniach drugiej wojny światowej. To, że był margines jest oczywiste dla czasów tragicznych, ale jako Naród wyszliśmy z tego koszmarnego czasu z honorem. A jednocześnie każda rodzina w Polsce straciła kogoś w czasie wojny. Moja też. I w trakcie Powstania Warszawskiego i wcześniej. Taka jest prawda. I NIGDY nie pozwolę na to by ktokolwiek na świecie to negował dla korzyści politycznych. Tyle

– podkreślił.

(5972)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę