,,Polska piramida” przebadana. Naukowcy zaskoczeni. ,,To musiało robić duże wrażenie” [WIDEO]

w Polska przedchrześcijańska


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

O jego istnieniu w tym miejscu archeolodzy wiedzieli od wieku. Dopiero jednak w sierpniu 2017 roku przystąpili do dokładnych badań nad ,,polskimi piramidami”. Byli zaskoczeni, w jakim jest stanie.

Potężny megalityczny grobowiec sprzed niemal 6 tysięcy lat znajduje się w Dolicach w województwie zachodniopomorskim. Archeolodzy odkryli go ponad 100 lat temu. Zaczęli badać metodą wykopaliskową dopiero latem 2017 roku. Przypuszczenia, że obiekt znajduje się w kiepskim stanie, nie potwierdziły się. Badacze odkryli, że większość głazów jest nienaruszona od tysięcy lat. Grobowiec nie został zniszczony, a jedynie przysypany ziemią.

Jego bardzo dobry stan zachowania zaskoczył nas wszystkich. Konstrukcja musiała robić duże wrażenie, gdyż w najwyższej części osiągała ponad 2 m wysokości

– mówiła doktor Agnieszka Matuszewska z Katedry Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego w rozmowie z RMF FM.

Budowla na planie trójkąta o długości ponad 70 metrów i wysokości 2 metrów, kryje najprawdopodobniej szczątki zmarłego członka starszyzny plemienno-rodowej ludu kultury pucharów lejkowatych sprzed 6 tysięcy lat. Poszukiwania komory grobowej odłożono na kolejny sezon wykopaliskowy. Konstrukcje w Dolicach są często określane mianem „polskich piramid” ze względu na monumentalny charakter.

Obiekty megalityczne są w Polsce odkrywane dopiero od kilku lat. Doktor Agnieszka Matuszewska z Katedry Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego wraz ze swoim zespołem wykorzystała do ich odnalezienia dane z lotniczego skanowania laserowego.

,,Polskie piramidy” zachowały się głównie w lasach. Najbardziej znane można obejrzeć w Sarnowie i i Wietrzychowicach (woj. zachodniopomorskie). Obie zostały zrekonstruowane po dokładnych daniach archeologicznych.

Niezwykłe konstrukcje na terenie Polski. „Są starsze niż piramidy. Trzeba się nimi chwalić na świecie”. Nie brakuje jednak takich, którzy widzą w tym tylko pieniądze [WIDEO]

(6154)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.