,,Polska piramida” przebadana. Naukowcy zaskoczeni. ,,To musiało robić duże wrażenie” [WIDEO]

w Polska przedchrześcijańska


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

O jego istnieniu w tym miejscu archeolodzy wiedzieli od wieku. Dopiero jednak w sierpniu 2017 roku przystąpili do dokładnych badań nad ,,polskimi piramidami”. Byli zaskoczeni, w jakim jest stanie.

Potężny megalityczny grobowiec sprzed niemal 6 tysięcy lat znajduje się w Dolicach w województwie zachodniopomorskim. Archeolodzy odkryli go ponad 100 lat temu. Zaczęli badać metodą wykopaliskową dopiero latem 2017 roku. Przypuszczenia, że obiekt znajduje się w kiepskim stanie, nie potwierdziły się. Badacze odkryli, że większość głazów jest nienaruszona od tysięcy lat. Grobowiec nie został zniszczony, a jedynie przysypany ziemią.

Jego bardzo dobry stan zachowania zaskoczył nas wszystkich. Konstrukcja musiała robić duże wrażenie, gdyż w najwyższej części osiągała ponad 2 m wysokości

– mówiła doktor Agnieszka Matuszewska z Katedry Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego w rozmowie z RMF FM.

Budowla na planie trójkąta o długości ponad 70 metrów i wysokości 2 metrów, kryje najprawdopodobniej szczątki zmarłego członka starszyzny plemienno-rodowej ludu kultury pucharów lejkowatych sprzed 6 tysięcy lat. Poszukiwania komory grobowej odłożono na kolejny sezon wykopaliskowy. Konstrukcje w Dolicach są często określane mianem „polskich piramid” ze względu na monumentalny charakter.

Obiekty megalityczne są w Polsce odkrywane dopiero od kilku lat. Doktor Agnieszka Matuszewska z Katedry Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego wraz ze swoim zespołem wykorzystała do ich odnalezienia dane z lotniczego skanowania laserowego.

,,Polskie piramidy” zachowały się głównie w lasach. Najbardziej znane można obejrzeć w Sarnowie i i Wietrzychowicach (woj. zachodniopomorskie). Obie zostały zrekonstruowane po dokładnych daniach archeologicznych.

(6162)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.