Polska powinna odzyskać 4 biliony złotych w spadku po II RP. PRL lekką ręką zrezygnowała z ogromnych pieniędzy, obecnie brak woli politycznej

w II RP/Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Krzysztof Kopeć to współtwórca projektu stowarzyszenia Powiernictwo II RP, który uważa, że Polska może odzyskać 4 biliony złotych, czyli 1 bilion dolarów. Na kwotę składają się akcje i obligacje ulokowane w zagranicznych bankach, depozyty finansowe, złoto, zaginione aktywa ZUS, do tego reparacje wojenne od Niemiec i prywatne majątki zamieszkujących II Rzeczpospolitą Polaków.

W wywiadzie z Super Expressem Kopeć informuje, że swoje wyliczenia oparł na konkretnych dokumentach. Komisja Trójstronna ds. Restytucji Złota Monetarnego (Wielka Brytania, USA i Francja) poinformowała w 1947 r., że II RP była właścicielem 75 ton złota o wartości ok. 133 mln przedwojennych niemieckich marek – na dzisiejsze pieniądze kilkadziesiąt miliardów złotych bez odsetek. Tymczasem po pół wieku…

w przedstawionych dokumentach złota polskiego już nie było. Po stronie Banku Rzeszy pojawiła się za to pozycja „sekretne rezerwy”

– informuje Kopeć.

Czy to jest zgodne z prawem?

W grę wchodził tu mechanizm: jeśli ktoś się po coś nie zgłasza, to tego nie ma

– podkreśla.

W 1976 roku Polska otrzymała zaledwie połowę z tego, o co wnosiła (roszczenia dotyczyły wyłącznie ok. 5 ton złota zagrabionego przez III Rzeszę z Banku Gdańskiego). Jego zdaniem, dygnitarze PRL nie chcieli robić krzywdy towarzyszom z NRD, a ,,po roku 1989 zadziałała zasada klientyzmu – nikt ze strony polskiej nie poruszał kwestii odzyskania mienia, bo nie chciał podpadać zagranicy, bojąc się nie wiadomo czego”.

Z kolei aktywa ZUS-u przed wojną to od 2 do 2,5 mld ówczesnych złotych. Po wojnie majątek oszacowano na 500 mln przedwojennych złotych.

Jak widać, wyparowało nawet 1,5 mld zł, czyli obecnie, z odsetkami, jakieś 100 miliardów!

– twierdzi Kopeć.

cały wywiad na stronie Super Expressu

(5337)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.