Portal informacyjno-historyczny

Droga Dmowskiego do Niepodległej: „Wywalczył dlań Pomorze, Wielkopolskę i Śląsk, wygrał spór o Lwów, rozstrzygnął sprawę wileńską”

w Recenzje


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Święto Niepodległości to doskonała okazja, żeby przypomnieć walkę o niepodległą Polskę prowadzoną przez wybitnego polityka Romana Dmowskiego.

Doskonale zrobiła to w swojej książce Jolanta Niklewska, warto po nią sięgnąć i poznać dzieje walki o wolną i zjednoczoną Polskę.

Historyk przypomniała walkę prowadzoną przez najwybitniejszego polskiego polityka w XX wieku, do której przygotowywał siebie i swój obóz polityczny przez kilkadziesiąt lat. Dmowski pochodził z prostej rodziny z warszawskiego Targówka, jednak dzięki świetnemu przygotowaniu merytorycznemu, żelaznej logice, znajomości świata, kontaktom dyplomatycznych oraz znajomości kilku języków obcych został uznany przez rządy mocarstw zachodnich za ministra spraw zagranicznych nieistniejącego państwa polskiego. Przypieczętowaniem walki Dmowskiego było złożenie przez niego i przez Ignacego Paderewskim podpisów na traktacie wersalskim (28 czerwca 1919 r.), który przywracał Polskę na mapę Europy.

Postać Dmowskiego jest często pomijana, spychana na margines, wymieniana jakby niechętnie. Pan Roman nigdy nie miał dobrej prasy, wymazywano go z kart podręczników, tak było w II RP po 1926 r., w PRL, niewiele zmieniło się pod tym względem w III RP, to sprawiło, że kolejne pokolenie Polaków praktycznie nie zna dzieła i myśli tego wielkiego polityka, któremu zawdzięcza tak wiele.

„Mąż stanu, który po wojnie światowej wprowadził swój naród między zwycięzców, wywalczył dlań Pomorze, Wielkopolskę i Śląsk, wygrał spór o Lwów, rozstrzygnął na rzecz Polski sprawę wileńską… został z dalszego losu państwowego życia Rzeczypospolitej wykreślony. Jego hasło umiłowane – Naród Polski – wymazane z konstytucji, aby po latach wrócić na afiszu wyborczym przywłaszczycieli… Jego przyjaciele – znieważeni. Jego słowo – konfiskowane. Jego imię tępione w podręcznikach szkolnych” – doskonale ujął zasługi Dmowskiego dla Niepodległej wybitny historyk prof. Władysław Konopczyński.

Jolanta Niklewska, Roman Dmowski. Droga do Polski, Wyd. Rytm, Warszawa 2016. Książkę można nabyć TUTAJ.

d540d20bcc

(2671)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę