Portal informacyjno-historyczny

fot. Wikipedia / domena publiczna

Polscy żołnierze trafią do Bundeswehry? Niemcy kuszą Polaków dużo wyższymi zarobkami. ,,Polski oficer zarabia mniej więcej tyle, co niemiecki szeregowy”

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Bundeswehra myśli o wzmocnieniu szeregów zaciągiem zagranicznym. Problemy na rynku pracy (brakuje 1,2 mln pracowników) sprawiły, że armia rozgląda się za posiłkami, odkurzając stary pomysł o legii cudzoziemskiej. Potencjalnych najemników skuszą na pewno pieniądze. W Polsce zarobki zawodowego żołnierza oscylują ok. 5 tys. brutto, za zachodnią granicą podobna kwota… w euro.

Cytowany przez Money.pl ekspert Michał Likowski uważa, że może to stanowić problem dla naszej armii. Jego zdaniem, Polsce grozi odpływ wykwalifikowanych wojskowych.

Im najbardziej brakuje specjalistów, których wysysa rynek cywilny

– powiedział. Od 2011 r. w Niemczech nie istnieje już powszechna służba wojskowa, ale profesjonalna armia cierpi na deficyty kadrowe, stąd pomysł, który ostatnio nabiera realnych kształtów.

Money.pl przytacza badania, które wskazują, że 82 proc. polskich wojskowych nie jest zadowolonych z obecnego wygrodzenia, mimo że 3/4 wszystkich pracowników utożsamia się z Wojskiem Polskim. Czy zatrudnienie w Bundeswehrze okaże się dla nich atrakcyjne?

Przeciętne zarobki są na poziomie 2,2- 4,6 tys. euro. Przy czym 25 proc. służących w tej armii, zarabia dużo więcej ponad wspomniane 4,6 tys. euro.

– informuje Money.pl.

Polski oficer zarabia mniej więcej tyle, co niemiecki szeregowy

– kwituje Likowski. Sytuację pogarsza fakt, że Niemcy szukają prawdziwych specjalistów, takich jak operator systemu teleinformatycznego, który za zachodnią granicą zarobi nawet 5,5 tys. euro miesięcznie.

Już obecnie polskie wojsko cierpi na problemy kadrowe w zakresie wykwalifikowanej kadry.

W lotniczej bazie w Łasku (ta z myśliwcami F16) przed laty było 7 oficerów przeszkolonych w USA z obsługi silników. Kiedy byłem tam ostatnio, dowiedziałem się, że ostał się tylko jeden fachowiec. Reszta z tych 7 poszła do sektora prywatnego, skuszona wyższymi zarobkami

– przyznał Mariusz Cielma, ekspert ds. bezpieczeństwa i redaktor naczelny magazynu „Nowa Technika Wojskowa”.

Dotychczas zdarzało się, że MON wyrażał zgodę na służbę Polaków we francuskiej Legii Cudzoziemskiej. Czy podobnie będzie ze służbą w Bundeswehrze?

 Pytaliśmy o to w MON, ale do czasu opublikowania tego artykułu, nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi

– podsumowuje Money.pl.

źródło: Money.pl

(9270)


Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

2 komentarze

  1. Taka jest niemiecka metoda w tych czasach sypnąć pieniążkami i mają sługusów w historii kilka razy tak było tylko że przykładali lufe do głowy, teraz mają pieniądze które zdobyli między innymi wykupując Polskie ziemie i z polskiej taniej siły roboczej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę