Opublikowano dokument: Polacy obcego pochodzenia pod lupą wojska. Tomasz Siemoniak i szef Związku Ukraińców w Polsce oburzeni

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Radio RMF FM podaje, że polskie wojsko zbiera informacje wrażliwe na temat polskich obywateli o narodowości innej niż polska. Działanie armii krytykuje były szef MON Tomasz Siemoniak, który uważa, że to ,,dyskryminacja i dzielenie Polaków”.

Radio dotarło do pisma, które zostało wysłane przez Wojewódzkie Sztaby Wojskowe (WKU) do kilkudziesięciu starostów z zachodniej oraz południowo-zachodniej Polski oraz do samorządowców w Lubuskiem.

Co chce wiedzieć armia? Otóż zbiera dane ,,na temat infrastruktury, mogącej wspomagać przemieszczanie i zakwaterowanie dużych grup ludzkich (uchodźców) oraz warunków fizyczno-geograficznych obszarów, przez które może nastąpić migracja ludności podczas konfliktu, a także środowiska informacyjnego i lokalnej prasy, radia, telewizji i działających stron internetowych”.

Ale to nie koniec. Informacje dotyczą także ,,sytuacji osób o narodowości innej niż polska, w tym określenie ich liczebności, poziomu zintegrowania z resztą społeczeństwa polskiego, poziomu życia, głównych problemów i konfliktów występujących w rejonach ich zamieszkania, a także wskazanie formalnych i nieformalnych liderów organizacji i stowarzyszeń skupiających osoby deklarujące przynależność do innych niż polska grup etnicznych”.

Sztab Generalny Wojska Polskiego uważa, że pozyskiwanie takich informacji zawiera się w konstytucyjnym obowiązku ochrony niepodległości państwa, niepodzielności terytorium i nienaruszalności granic. Z kolei były szef MON Tomasz Siemoniak tłumaczy, że to dyskryminacja o łamanie konstytucji. Powód? ,,Dzielenia Polaków ze względów narodowych i etnicznych zabrania ustawa zasadnicza”.

Tą sprawą powinien się zająć rzecznik praw obywatelskich, pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania, a także komisja wspólna rządu i mniejszości narodowych

– komentuje z kolei prezes Związku Ukraińców w Polsce, Piotr Tyma.

źródło: RMF FM

(3820)


Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.