Portal informacyjno-historyczny

Polsce nie należą się odszkodowania – tak twierdzą niemiecka telewizja na Polskę, rzecznik rządu i dwaj polscy dziennikarze. Oto odpowiedź, która zamknęła im usta

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

W Polsce wrze w sprawie odszkodowań dla Polski za straty podczas II wojny światowej. W polskich mediach dochodzi do ciekawych dyskusji, do której dołączyła niemiecka telewizja i tamtejsi politycy.

Niemiecki publiczny nadawca Deutsche Welle swego czasu informował o odszkodowaniach za kolonializm dla Namibii (więcej TUTAJ). Mimo że miało to miejsce na długo przed II wojną światową, ta sama telewizja podała tweet polskiego dziennikarza, Michała Szułdrzyńskiego:

28 lat po upadku komunizmu, PiS przeprowadza dekomunizację, 72 lata po II WŚ chce odszkodowań od Niemiec. Kiedy rachunek za zabory?

– kpił.

Co ciekawe, sprawa jest bardzie skomplikowana. W 2010 roku Niemcy wypłaciły ostatnią ratę odszkodowań za I wojnę światową, czyli 92 lata od jej zakończenia. Ostatnią ratę odszkodowań w wysokości 70 mln euro zapłaciły Wielkiej Brytanii i Francji.

Niemiecka telewizja zareagowała na tweeta i przypomniała, że PRL zrzekła się reparacji wojennych w 1953 roku.

W podobnym tonie wypowiedział się dziennikarz Gazety Wyborczej Paweł Wroński. Z błędu wyprowadził ich prof. Stanisław Żerko. Napisał:

ZSRR zmusił rząd B. Bieruta do zrzeczenia się reparacji wojennych od Niemiec. „Drobna” różnica.

Zajmujący się tą tematyką dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas dodawał:

żadnego dokumentu dyplomatycznego ani prawnego z PRL o zrzeczeniu się odszkodowań nie dostała NRD i nie mają go zjednoczone Niemcy.

Przy okazji przywołał ekspertyzę sejmową:

Polska miała dostać 15% z puli ZSRS, ale od Niemiec, nie ZSRS. PRL, RP i RFN nigdy nie twierdziły, że w 1953 Polska zrzekła się wobec ZSRS. To ekspertyza sejmowa z 2003, a w 2014 wykryłem, że zrzeczenie się odszkodowań nie zostało – wbrew twierdzeniu MSZ – zarejestrowane w ONZ…

Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk przypominał:

Stanowisko Niemiec ws. reparacji dla Polski jest bardzo wątpliwe i naciągane. W 1953 roku Polska nie była krajem suwerennym i zrzeczenie się reparacji dotyczyło wówczas tylko NRD

Na ten temat głos zabrała także zastępczyni rzecznika rządu Niemiec, Ulrike Demmer i dostała odpowiedź:

(10240)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Centrum preferencji prywatności

Polityka Prywatności Google

W celu podwyższenia jakości prezentowanych treści nasze Serwisy korzystają z usług firmy Google takich jak Google AdSense (usługi reklamowe), Google Analytics (analiza) oraz YouTube (zamieszczenie wideo). Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie dane zbierane są przez Google oraz jak możesz nimi zarządzać przejdź tutaj: https://policies.google.com/technologies/partner-sites

Idź na górę