Jak informuje Dziennik.pl, w 2015 roku sześciu obywateli Polski otrzymało status uchodźcy w Kanadzie w 2015 roku. O taki status starało się 18 osób.
Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców nie podaje, jakie były oficjalne powody. Urzędnicy zasłaniają się stwierdzeniem, że każda sytuacja osoby aplikującej jest inna. Jak informuje Dziennik.pl Melissa Anderson z The Immigration and Refugee Board of Canada, wymienia główne powody wszystkich wniosków, jakie otrzymuje Kanada. Są to rasa, religia, narodowość, poglądy polityczne lub członkostwo w konkretnej grupie społecznej.
Anderson odsyła dziennikarzy do 2012 roku, kiedy członkowie Komisji Imigracji Kanady pytali o sytuację Romów w Polsce, a także chcieli dowiedzieć się, dlaczego procesy sądowe trwają w Polsce tak długo.
Mimo że w Polsce nie toczą się działania wojenne ani nie istnieją żadne inne poważne zagrożenia, Kanada uznaje, że polskim obywatelom przysługuje ,,ochrona międzynarodowa przed prześladowaniem lub poważną krzywdą we własnym kraju”.
Kanada uznaje Polskę jako jeden z 27 krajów bezpiecznych, tak więc teoretycznie Polacy powinni mieć małe szanse na otrzymanie statusu uchodźcy.
Od 2001 roku taki status otrzymało 574 obywateli Polski.
(3248)