Portal informacyjno-historyczny

Piotr Gliński powołał Ryszarda Schnepfa do rady Polin Piotr Gliński powołał Ryszarda Schnepfa do rady Polin / Wikipedia / Julian Nitzsche, CC-BY-SA 3.0

Piotr Gliński powołał Radę Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Jedno nazwisko budzi wielkie kontrowersje

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Piotr Gliński powołał Radę Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Szczególnie jedno nazwisko wzbudziło wiele kontrowersji. To Ryszard Schnepf – dyplomata, który w bardzo ostry sposób krytykował obecny rząd, a przypominającym przeszłość jego ojca zarzucał antysemityzm.

Jak wynika z Zarządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego w sprawie powołania członków Rady Muzeum przy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN na kadencję 2018 – 2022 w Radzie znaleźli się:

Artur Hofman
Ewa Malinowska – Grupińska
dr Aleksandra Katarzyna Namysło
Małgorzata Niezabitowska
prof. dr hab. Andrzej Paczkowski
Shana Penn
Zygmunt Rolat
prof. dr hab. Adam Daniel Rotfeld
Ryszard Schnepf
Jarosław Sellin
Albert Stankowski
dr Mateusz Szpytma
Marian Turski
Piotr Wiślicki
Renata Wiśniewska.

Warto dodać, że ze statutu wynika, iż pięć osób powołuje minister, kolejne pięć miasto Warszawa i taką samą liczbę stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Przypomnijmy, że Schnepf, który wcześniej piastował funkcję ambasadora w USA, w 2016 zarzucał swoim przeciwnikom antysemityzm.

Fala antysemickich hejtów dotarła za ocean, budząc konsternację, a przede wszystkim skutecznie burząc z mozołem budowany przeze mnie wizerunek Polski tolerancyjnej, bez rasizmu i antysemityzmu

– pisał o publikacjach prasowych przypominających, że jego ojciec Maksymilian blisko 60 lat wcześniej został skierowany do służby dyplomatycznej w Waszyngtonie przez rosyjskie GRU. ,,Gazeta Polska” pisała, że po wojnie brał udział „w likwidacji band w Białostockiem, czyli pacyfikacji podziemnej armii Żołnierzy Wyklętych walczących z sowieckim najeźdźcą”. Zwracano uwagę, że był związany z m.in. Bronisławem Geremkiem i Adamem Danielem Rotfeldem (również zasiada w Radzie). W całym artykule nie było wzmianki o Żydach.

W 2017 r. ,,Do Rzeczy” pisało o liście, który Schnepf rozsyłał w środowisku akademickim w USA, pisząc o polskim rządzie:

Wszyscy ludzie, którym zależy na liberalnej demokracji, indywidualnej wolności i prawach człowieka, powinni wiedzieć, że właśnie narodziła się nowa dyktatura. Dyktatura pachnąca narodowym socjalizmem

źródło: Polin / Telewizja Republika / Do Rzeczy

(3373)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

2 komentarze

  1. temat żydków w RP urasta do racji stanu… takie być albo nie być dla wszystkich Polaków… ja mam głęboko gdzieś żydków, nie obchodzą mnie w ogóle i nie życzę sobie ich tu, niech se żyją tam na tej pustyni gdzieś daleko… ale widać polski rzad(y) ma jakieś zboczenie względem żydów (ciągle im dupę liza bez oficjalnego powodu), zaczyna mnie to mocno irytować

  2. Niech mi ktos powie dlaczego muzeum zydow musi zarzadzac zydostwo? czy w zarzadach muzeami polskimi nie ma zydow?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę