Portal informacyjno-historyczny

Dawid Ben Gurion czyta deklarację niepodległości Izraela / Wikipedia

Pierwszy premier Izraela mówił: ,,Gdybyście nie byli ostatnimi łotrami, nie stalibyście tutaj przede mną”. O kim Żydzi nie chcą pamiętać (wideo)

w Historia Żydów/II wojna światowa/Wywiady


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Pierwszy premier Izraela: ,,Gdybyście nie byli ostatnimi łotrami…”. Dr Ewa Kurek, badaczka stosunków polsko-żydowskich, przypomniała o mało znanej karcie z historii Holokaustu. Państwo Izrael było tworzone przez ludzi, o których pierwszy premier Izraela Dawid Ben Gurion mówił: ,,gdybyście nie byli ostatnimi łotrami, nie stalibyście tutaj przede mną”.

Większość najbiedniejszych Żydów nie przeżyła Holokaustu.

Nazywam ich z wielką miłością „biedne Joski chude”. To ludzie, którzy nie znali polskiego, to żydowska biedota doprowadzona do biedy przez kahały, które ściągały podatki, to ludzie wysiedlani z małych miasteczek w 1939 i 1940 roku. (…) Oni cierpieli głód w getcie, dlatego, że musieli zapłacić od każdej kromki podatek. Ocaleli tylko oprawcy, ocaleli ludzie, którzy byli wysoko postawieni w Judenratach

– mówiła na jednym ze spotkań dr Kurek, cytując Ben Guriona.

Ben Gurion w 1946 roku, cytuję to w jednej z książek, do polskich Żydów powiedział otwartym tekstem: „gdybyście nie byli ostatnimi łotrami, nie stalibyście tutaj przede mną”.

Dr Kurek podkreślała:

Prawie wszyscy Żydzi, przyzwoici ludzie zginęli. Głos po wojnie mieli Żydzi, którzy sprawowali władze w autonomiach, ci oprawcy i robili oczywiście wszystko, żeby tę prawdę o swojej roli ukryć. Druga grupa Żydów, którzy mieli głos, to byli komuniści, którzy przyszli do Polski i przedostali się na zachód ze Związku Radzieckiego.

Podkreśla, że ci najbiedniejsi byli traktowani z pogardą przez rodaków:

(…) My, Polacy o tych biednych Żydach musimy pamiętać. Nawet jak pójdziemy do Muzeum Żydów Polskich, to nie ma słowa o tym, że 85% polskich Żydów to byli Chasydzi, w chałatach z pejsami. Nie ma ich zdjęć, nie ma śladu po nich. To głębsza sprawa – Żydzi zasymilowani wstydzili się naszych Chasydów, dla nich to była sekta, to był Taliban. (…) W getcie wśród tych Żydów zasymilowanych chodziło powiedzenie, że motłoch musi zginąć, motłoch czyli ci Chasydzi (…)”

(20791)


Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

5 komentarzy

  1. Chciałbym wyrazić dla pani niezłomnej postawy w głoszeniu prawdy wielki szacunek .Bardzo dziękuje .

  2. Nie ma Pani dr. Kurek w TVP gdyż jako znawczyni prawdziwej historii stosunków polsko-żydowskich jest przez każdą władzę postrzegana jako antysemitka.

  3. Bo to lotrowskie telewizje, ktorym tak szlachetni ludzie jak dr. Kurek sa niewygodni

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę