„Kto panuje nad Europą Wschodnią, ten panuje nad Eurazją i całym światem”. O propozycji Międzymorza

w Idee


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Musimy pamiętać o stwierdzeniu Mackindera: „Kto panuje nad Europą Wschodnią, ten panuje nad Eurazją i całym światem”. Społeczność międzynarodowa pod żadnym pozorem nie powinna pozwolić na dominację Rosji w Europie Środkowo-Wschodniej – czytamy na portalu Jagiellonia.org. Takim projektem byłoby Bałtycko-Czarnomorsko-Adriatyckie Międzymorze.

miedzymorze

Warto zastanowić się nad tworzeniem podstaw silnego regionalnego sojuszu geopolitycznego, przekraczającego granice Unii Europejskiej, ponieważ do tego bloku mogłaby dołączyć Ukraina, a w perspektywie długofalowej ewentualnie demokratyczna Białoruś. Co więcej, sojusze regionalne w żaden sposób nie stoją w sprzeczności z członkostwem poszczególnych państw w innych paktach. Członkostwo w NATO i Unii Europejskiej nie wyklucza możliwości stworzenia bloku regionalnego w Europie Środkowo-Wschodniej

– pisze Włodzimierz Iszczuk na Jagiellonia.org.

Znaczenie bloków regionalnych w dzisiejszym świecie nabiera coraz większego znaczenia. Widzimy to na przykładzie Francji, która buduje unię śródziemnomorską (porozumienie państw południowej Europy i północnej Afryki) czy unię nordycką − sojusz Danii, Finlandii, Szwecji, Norwegii i Islandii

– czytamy.

źródło: Jagiellonia.org

(2627)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

2 komentarze

  1. Problemem jest tak Rosja jak i Niemcy czy USA. Te dwa ostatnie to problem nawet większy, bo to te kraje uzurpują sobie władzę nad światem i to one generują konflikty w tym regionie. Kraje międzymorza powinny mieć gdzieś tzw społeczność międzynarodową i realizować własny interes z dala od jakichkolwiek wpływów.

  2. Projekt bloku państw tzw. Międzymorza czy też ABC (Adriatyk, Bałtyk, m. Czarne) może powstać tylko jako luźna federacja, która będzie występować wspólnie na szerszym forum międzynarodowym jak np. UE czy NATO w celu lepszego realizowania wspólnego interesu państw tego regionu Europy i świata. Zrozumiałe jest dostrzeganie w tym bloku państw podobieństwa do bloku państw Jagiellońskich jednak przestrzegałbym przed zbytnim entuzjazmem powodzenia dla tego projektu. Z pewnością nie spodoba się on Niemcom, mającym największe i najsilniejsze znaczenie w UE. Także USA będą niechętne temu przedsięwzięciu, gdyż ograniczy im ono realizowanie w tych państwach swojego interesu. Rosja podobnie jak USA woli dogadywać się pojedynczo z małymi niż z grupą państw której pozycja będzie wówczas silniejsza. W samych państwach tzw. Międzymorza są znaczne różnice i pewne sprzeczności, ale nie zmienia to faktu że projekt jest wart realizacji i wspólnego działani.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.