Portal informacyjno-historyczny

Padł ofiara donosów TW Bolka. Wałęsa oskarżył go… o współpracę z SB

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Lech Wałęsa, broniąc się przed zarzutami o agenturalność, oskarżył dawnego kolegę o donosicielstwo. Henryk Jagielski wytoczył mu sprawę. W piątek przed Sądem Okręgowym w Gdańsku ruszył proces.

Wałęsa i Jagielski pracowali w Stoczni Gdańskiej jako elektrycy w latach 70. Później Jagielski nie ukrywał, co sądzi o swoim dawnym koledze. Mówił, że Wałęsa donosił na niego i kolegów Służbie Bezpieczeństwa.

Efekt? 20 tycznia 2017 r. podczas konferencji IPN Wałęsa oskarżył Jagielskiego o współpracę ze komunistycznymi służbami.

Były prezydent w swoim wystąpieniu odnosił się do kwestii ujawnienia przez IPN faktu, iż był on zarejestrowany jako tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa PRL jako „TW Bolek”, zaś ekspertyzy grafologiczne potwierdziły autentyczność podpisów pozwanego na dokumentach współpracy. W swojej wypowiedzi pozwany odniósł się m.in. do osoby powoda Henryka Jagielskiego, który został przez niego określony jako „osoba, która została przez IPN wystawiona przeciwko mnie”

– napisano w pozwie.

Jagielski domaga się przeprosin. Wałęsa nie pojawił się w sądzie, stawił się tam jego pełnomocnik Maciej Prusak, który prosił o wyłączenie jawności procesu – sąd odrzucił wniosek.

W pozwie również przypomniano:

Z ujawnionej przez Instytut Pamięci Narodowej teczki „TW Bolka” wynika, iż ujawniał on okoliczności dotyczące opozycyjnej działalności powoda, np. opisywał jego zaangażowanie w kontestowanie obchodów pierwszomajowych w 1971 r., a także iż w latach 1971-1973 zadaniem wyznaczonym przez SB dla Lecha Wałęsy było obserwowanie m.in. osoby powoda oraz „w miarę możliwości nawiązanie z nim bliższego kontaktu”

(2222)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę