20 maja 1944 r. żołnierze Armii Krajowej przechwycili „cudowną broń Hitlera”

w II wojna światowa/II wojna światowa - rocznice


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

20 maja 1944 roku w okolicy podlaskiego miasteczka Sarnaki, między Mężeninem a Klimczycami rozbił się testowany przez Niemców pocisk V-2. Dzięki uderzeniu w błotnisty brzeg Bugu nie eksplodował ani nawet nie doznał poważniejszych uszkodzeń. Bardzo szybko został przechwycony przez żołnierzy Armii Krajowej i zamaskowany trzciną. Niemcy zorganizowali zakrojone na szeroką skalę poszukiwania, jednak nie udało im się znaleźć dobrze ukrytej rakiety.

Pocisk został przez miejscowych konspiratorów rozebrany na części, ukryty, a następnie zbadany w tajnych laboratoriach AK w Warszawie. W badaniach brali udział m.in. prof. Janusz Groszkowski, prof. Marceli Struszyński i inż. Antoni Kocjan. Najważniejsze części rakiety oraz wyniki badań zabrane zostały do Wielkiej Brytanii w nocy z 25 na 26 lipca 1944 przez brytyjski samolot, który wylądował na terenie okupowanej Polski w pobliżu Tarnowa.

Władysław Łukasiuk „Młot”, znany później żołnierz podziemia niepodległościowego, dowodził wtedy konspiracyjną drużyną z Mężenina, wchodzącą w skład 8 kompanii, sformowanej na terenie IX Ośrodka Sarnaki-Górki w Obwodzie Siedlce AK. Jego pododdział brał udział w zabezpieczeniu i rozebraniu elementów „cudownej broni Hitlera”.

Przejęcie przez AK niemieckiej rakiety i dostarczenie jej Brytyjczykom pomogło im poprawić system obrony przed niemieckimi atakami rakietowymi pod koniec wojny.

źródło: IPN

„Człowiek, który wygrał II wojnę światową”. Rocznica jego śmierci przeszła niemal niezauważona. Dlaczego warto pamiętać o tym zapomnianym bohaterze

(1081)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.