Portal informacyjno-historyczny

Opublikowano badania na temat poglądów młodych Polaków. Dziennikarz TVN24 nie dowierzał: ,,Może popełniliście błędy? Co to za młodzież?”

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Dr Łukasz Jurczyszyn, socjolog i politolog razem z Andrzejem Stefańskim z biura Rzecznika Praw Obywatelskich przez pięć miesięcy jeździli po kraju i rozmawiali z młodymi Polakami u progu dorosłości – informuje TVN24. Wnioski? Zdaniem stacji bardzo pesymistyczne…

W badaniu wzięło udział 396 osób w wieku 17-18 lat. Byli to uczniowie sześciu LO, sześciu techników i czterech zasadniczych szkół zawodowych. TVN24 już na wstępie ostrzega czytelników swojej strony internetowej:

Z raportu płyną pesymistyczne wnioski na temat światopoglądu młodego pokolenia

Powody? Na stronie stacji czytamy, że ,,jest ono pełne obaw, zamknięte na obcych, do bólu pragmatyczne, nieufne wobec państwa, polityków, instytucji – zarówno tych lokalnych, jak i unijnych, oraz mediów.

Kolejne wnioski to:

Młodzi w zdecydowanej większości nie zamierzają wyjeżdżać z kraju. Wystarczy im do szczęścia spokojne życie w granicach Polski, a często swojego rodzinnego miasta

TVN24 ku swojemu zdumieniu odkrywa, że młodych ludzi ,,paraliżuje ich strach przed obcymi. Nie chcą w Polsce imigrantów, szczególnie muzułmanów”. Obawiają się zagrożenia terrorystycznego, zdaniem TVN24 panuje również znieczulica wobec uchodźców z Syrii.

Dalej dowiadujemy się, że ,,uznają homoseksualizm za chorobę, którą trzeba leczyć”. O ile większość wyznaje zasadę ,,wolnoć Tomku w swoim domku”, to już afiszowanie się z seksualnością budzi zdecydowany sprzeciw. Badanie pokazuje rosnący eurosceptycyzm – ,,bez Unii, bez limitów, które narzuca Polsce, lepiej byśmy się rozwijali”. Młodzi ludzie są bardzo nieufni w stosunku do mediów, które ich zdaniem nie są wolne. Informacji szukają głównie w internecie.

Przeprowadzający badanie przyznają, że najbardziej zaskoczyło ich, że w przeciwieństwie do poprzednich pokoleń nie czują potrzeby wyjazdu.

Młodzi widzą, że ich plany życiowe są zabezpieczone przez państwo polskie. Nie ma takiej pilnej potrzeby wyjazdu

– mówi dr Łukasz Jurczyszyn.

Dziennikarz stacji nie dowierzał:

Może popełniliście błędy w metodologii? Na przykład trafiliście na eurosieroty? Co to za młodzież?

– dopytywał, ale usłyszał, że próbka była reprezentatywna – ,,przekrój tej młodzieży był bardzo szeroki”.

Badający byli zaskoczeni również, że niechęć dotyczyła głównie muzułmanów, a Ukraińcy młodym ludziom nie przeszkadzają. Odpowiadali:

Bo Ukraińcy pracują tak jak my. Tu albo w Anglii, Niemczech, gdzie wyjeżdżają. Każdy musi sam znaleźć pracę, mieszkanie, zadbać o siebie. Dlaczego ja mam dawać?

Dziennikarz załamuje też ręce: z badań wyszło, że są homofobami, a wcześniej nazywa ich eurofobami. Jednak autorzy badania zwracają uwagę, że młodzi Polacy ,,zdecydowanie potępiają też przemoc, szczególnie wobec mniejszości etnicznych”.

(36696)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

2 komentarze

  1. oby to była prawda co tu jest napisane, fajnie byłoby mieć pewność posiadania takiej rozgarniętej młodzieży w kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę