Niezwykła opowieść o kobietach z konspiry. „Trzeba działać, a nie oglądać się na innych”

w Recenzje/Ważne książki


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

„Dziewczyny z Konspiry” Agnieszki Lewandowskiej-Kąkol to zbiór szesnastu świetnych reportaży opowiadających o kobietach, działaczkach demokratycznej opozycji w czasach PRL m. in. w szeregach „Solidarności”, Grup Oporu Solidarni, czy Ruchu Wolność i Pokój.

Bohaterki tych opowieści pochodzą z różnych środowisk społecznych, ich losy i warunki, w jakich przyszło im działać często, są odmienne, ale łączy je jedno, dążenie do wolności. Rzadko padają z ich ust wielkie słowa, nie ma niepotrzebnego patosu, chociaż wiadomo, że bez ich poświęcenia w działalności wielki sukces opozycji demokratycznej i ruchu „Solidarności” nie byłby możliwy.

Często ich praca nie była dostrzegalna, czasem stały w cieniu mężów, ale zawsze to, co robiły było niezwykle ważne, bez względu czy było to przygotowywanie sztandarów związkowych, druk i kolportaż podziemnej prasy, organizowanie pomocy dla więźniów, czy walka o kościół parafialny w położonej pod Grójcem niewielkiej Zbroszy Dużej.

 

Miały świadomość, że za swoją działalność będą musiały ponosić konsekwencje, nie miały żadnej gwarancji, że ich walka zakończy się sukcesem. Ale trwały, bo trzeba było działać, a nie oglądać się na innych.

 

Książka Agnieszki Lewandowskiej-Kąkol to również zbiór niezwykle ciekawych świadectw życia społecznego i politycznego w PRL, widziany przez pryzmat przedstawicielek różnych środowisk i grup społecznych. Bez wątpienia to zajmująca lektura, nie tylko dla tych, którzy interesują się historią.

 

Agnieszka Lewandowska-Kąkol, Dziewczyny z Konspiry, Zona Zero, Warszawa 2017. Książkę można nabyć TUTAJ.

(157)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.