Portal informacyjno-historyczny

fot. Auschwitz - Wikipedia (CC BY-SA 3.0 PL)

Niemiecki trybunał uznał, że ZDF… nie musi przepraszać polskiego więźnia. ,,Niemiecki sąd postawił się nad polskim wymiarem sprawiedliwości”

w Wiadomości ze świata


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Telewizja ZDF zgodnie z wyrokiem sądu w Krakowie ma przeprosić za użycie sformułowania ,,polskie obozy zagłady”. Jednak niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości (BGH) uznał, że wyrok… nie może być egzekwowany w RFN.

Zdaniem Trybunały wyrok nie może być egzekwowany w Niemczech, bo stanowiłoby to naruszenie fundamentalnego prawa wolności słowa i mediów. Jednocześnie BGH anulował decyzje niższych niemieckich instancji, a także oddalił wniosek Karola Tendery, 96-letniego dziś więźnia niemieckiego Auschwitz. Koszty postępowania w wysokości 4 tys. euro poniesie wnioskodawca.

Co prawda Trybunał przyznaje, że określenie było niewłaściwe, jednak uznał, że decyzja polskiego sądu jest nieproporcjonalna, biorąc pod uwagę fakt, że ZDF przeprosił, a także poprawił tekst.

Mec. Lech Obara, który reprezentuje Tenderę, przyznał, że taki wyrok to szok, dodając, że klauzula porządku publicznego, dająca możliwość braku egzekucji wyroku, była dotąd stosowana jedynie w przypadku sytuacji rażąco sprzecznych z prawem europejskim. Podkreślił, że niemiecki Trybunał nie miał prawa wchodzić w merytoryczną ocenę polskiego sądu.

Ten wyrok jest obraźliwy dla tysięcy polskich sędziów, bo sąd w Karlsruhe potraktował ich, jakby był wyższą instancją nad polskim wymiarem sprawiedliwości

– powiedział Polskiej Agencji Prasowej.

Tak komentowano werdykt BGH:

źródło: wPolityce.pl / Deutsche Welle

(1783)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

1 komentarz

  1. Czy ktoś spodziewał się po nich czegoś innego?Niemcy na każdym kroku wywyższają się nad nami i tworzą prawdę alternatywną czyli taką która im odowiada.Dla czego nie ma jakiś zdecydowanych działań że strony naszych polityków?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę