Zdjęcie znajdowało się na stronach internetowych The United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie:
http://somewereneighbors.ushmm.org/#/exhibitions/policemen/un3039/description
z następującym podpisem:
[quote]A Polish policeman beats a Jewish man in the street, while other policemen and a German official watch and laugh. 1939–40” – czyli: „Polski policjant bije Żyda na ulicy, podczas gdy inni policjanci i niemiecki „urzędnik” przyglądają się i śmieją. 1939-40.[/quote]
Polonia, mieszkająca w Kanadzie, postanowiła interweniować. Jak w rozmowie z Niezlomni.com przyznał Leszek Żebrowski – badający dzieje podziemia niepodległościowego w czasie II w.św., do Muzeum zostało wysłane zapytanie, skąd mają wiedzę, że na zdjęciu znajduje się „polska policja”. Jednocześnie załączono zdjęcie umundurowania „granatowej policji”, które nie przypomina umundurowania osób na zdjęciu.
– O dziwo, dość szybko Muzeum przeprosiło – mówi Żebrowski. Jednocześnie historyk zaznacza, że w przeszłości w podobnych sytuacjach było dużo trudniej. – Na ogół w ogóle nie odpowiadano – zaznacza. – Teraz można, jak widać, z dobrym skutkiem próbować z tym walczyć.
Co ciekawe, to samo zdjęcie wciąż figuruje w anglojęzycznej wiki (hasło: holocaust) z opisem, że to… Niemcy w Rzeszowie! A tam widać tylko jednego Niemca. Pozostali to Ukraińcy…
Więcej o całej sprawie przeczytasz tutaj!
(89)