To mówi wszystko o dzisiejszej Francji. Oto co Francuzi robią z pomnikiem Jana Pawła II. Internauci oburzeni: ,,A w centrum Paryża stawiają zoofilski pomnik!”
Jak informuje Le Parisien, Rada Państwa nakazuje zdjęcie usunięcie krzyża z pomnika Jana Pawła II, który znajduje się w Ploërmel. Konserwatywny francuski profil udostępniając tę informację skomentował: nasz kraj jest martwy.
Krzyż jako symbol religijny jest niezgodny z ustawą z 1905 r., który nakazuje rozdział kościoła od państwa. Lokalne władze dostały sześć miesięcy na usunięcie krzyża.
– Jego obecność jest niezgodna z prawem
– ogłosiła Rada Państwa. Sam pomnik pozostanie na miejscu. Jednak w przypadku krzyży nie może być wyjątku – na takim stanowisku stoi francuskie państwo, które rygorystycznie stosuje la loi de séparation des Églises et de l’État – ustawę uchwaloną 9 grudnia 1905 r.
Pomnik znajduje się w miejscowości Ploërmel (departament Morbihan).
2 lata temu planowano całkowity demontaż pomnika. – Uznano, że jego wyeksponowanie w miejscu publicznym było sprzeczne z zasadą laickości – informowała agencja AFP. Odstąpiono jednak od tego pomysłu, skupiając się na krzyżu, który ,,ma ostentacyjny charakter”.
Internauci zwrócili uwagę, że o ile pomnik Jana Pawła II przeszkadza, to kontrowersyjne instalacje już nie:
Francja to taki kraj, w którym zezwalamy na zoofilski pomnik w centrum Paryża i zakazujemy krzyża na pomniku papieża Jana Pawła II https://t.co/IYl7HXaPSZ
La France est ce pays où on autorise une statue zoophile en plein Paris et où on interdit la croix sur une statue de Jean-Paul II… pic.twitter.com/xuLGPKHHCB
Pomnik, autorstwa Zuraba Ceretelego, znanego gruzińskiego rzeźbiarza tworzącego w Rosji, od samego momentu powstania budzi kontrowersje. Wcześniej sąd uznał za nielegalna subwencję 4,5 tys. euro przyznaną przez władze departamentu Morbihan na stworzenie cokołu pomnika, co również określono jako niezgodne z ustawą z 1905 r.
(11746)
Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie. Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com
Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.