Portal informacyjno-historyczny

fot. Wikimedia

Najbardziej sensacyjne dotąd znalezisko w ,,zbiorze zastrzeżonym”. Czaputowicz, Michnik i inni jako źródła informacji zagranicznego wywiadu

w Polska Ludowa/Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Dziennikarze Onetu dotarli do dokumentów hiszpańskiego wywiadu wojskowego, które zostały wykradzione przez komunistyczną bezpiekę, a później znajdowały się w polskim ,,zbiorze zastrzeżonym” i były obłożone klauzulą tajności przez ćwierć wieku. Hiszpańskie służby pod koniec lat 80. zarejestrowały szefa MSZ Jacka Czaputowicza jako źródło informacji o pseudonimie ,,Corzuelo”. Dziennikarze podkreślają: nie ma dowodów, by o tym wiedział.

Obok niego pojawiają się nazwiska Adama Michnika (pseudonim „Mario”), biskupa Alojzego Orszulika (,,Oswaldo”) i publicysty ,,Gazety Wyborczej” Macieja Stasińskiego (,,Saturnino”). Czaputowicz w tamtym okresie działał w organizacji Wolność i Pokój.

Nadano mu pseudonim i przypisywano do jego nazwiska wydatki

– informuje Onet, dodając, że ,,opozycjoniści i księża często spotykali się wówczas z dyplomatami państw zachodnich, którzy potrzebowali od nich informacji dotyczących sytuacji w kraju, odmiennych od komunistycznej propagandy”.

Na hiszpańskiej placówce działała 28-letnia dyplomatka Fabiola Moreno-Calvo, słusznie podejrzewana przez polską bezpiekę o pracę wywiadowczą. Działała ona na rzecz Centro Superior de Información de la Defensa (CESID), czyli hiszpańskiego wywiadu wojskowego. Dzięki sprawnie przeprowadzonej akcji służby PRL-owskie przechwytują dokumenty hiszpańskiej komórki wywiadu.

Wynika z nich, że Moreno-Calvo utrzymywała kontakty także m.in. z takimi działaczami jak Jacek Kuroń, Bronisław Geremek, Tadeusz Mazowiecki czy Janusz Onyszkiewicz. Oprócz nich była wydzielona grupa – osoby zarejestrowane jako formalne źródła informacji.

Czaputowicz podkreśla, że nie był agentem żadnego wywiadu, w tym hiszpańskiego. Wspomina o swoich spotkaniach z wieloma dyplomatami.

Nic nie mogę poradzić na to, że zarejestrowała mnie bez mej wiedzy i zgody. To dla mnie groteskowa sytuacja

– powiedział Onetowi. Stasiński, zarejestrowany w podobny sposób, mówi, że spotykał się z nią jako korespondent hiszpańskiej gazety.

Śmieszy mnie to, że ubierała te kontakty w jakiś współpracowników wywiadu, którzy mają jakieś pseudonimy

– dodaje. Adam Michnik nie udzielił odpowiedzi Onetowi. Przez hiszpańskie służby został opisany jako ,,jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej opozycji” – zakres informacji od niego zdobywanych może dotyczyć polityki i opozycji.

Onet podaje też sumy pieniędzy. ,,Corzuelo” miał pokwitować w marcu 1989 r. 2000 hiszpańskich peset, w lipcu i sierpniu — 1000 peset, w kolejnym miesiącu także 1000 peset (z łącznej sumy 15 tys. peset na całą agenturę). Jednak Czaputowicz zaprzecza przyjmowaniu pieniędzy. Z kolei Michnik miał dostać kolejno 4 tys. i 2 tys. peset, zaś Orszulik — 1000 peset. Niewykluczone, że nie otrzymywali gotówki, ale zaproszenia i prezenty (w przypadku Michnika i Stasińskiego), a Orszulika dodatkowo ,,wysyłka czasopism o tematyce religijnej”. 1000 peset to wówczas niecałe 10 dolarów

Jak oceniano współpracowników? „Mario” oraz „Saturnino” dostali ocenę średnio-wysoką (medio-alto), zaś „Oswaldo” — wysoką (alto). Nie ma oceny ,,Corzuelo”. Moreno-Calvo i uzyskiwane przez nią informacje zostały podsumowane ,,oceną średnią”.

Z kolei legendarny szef CESID gen. Emilio Alonso Manglano oceniał wyniki jej pracy wysoko.

źródło: Onet.pl

(7388)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

1 komentarz

  1. Z POWYŻSZYCH INFORMACJI WYNIKA, ZE PAN CZAPUTOWICZ TO CIEKAWA POSTAĆ. PANIE KACZYŃSKI, TO KOGO MY MAMY W POLSKIM RZĄDZIE ? WIELU JEMU PODOBNYCH MOZE SIĘ TAM ULOKOWAŁO. CZY TO NAPEWNO SĄ PRZEDSTAWICIELE POLSKI I POLSKIEGO NARODU, BO ZACZYNAM MIEĆ OGROMNE OBAWY, JEŚLI TEGO POKROJU OSOBNIKI NAS REPREZENTUJĄ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę