Miał być kryzys gospodarczy, a teraz eksperci przewidują… eksplozję wynagrodzeń w Polsce. Ma się powtórzyć węgierski scenariusz

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Statystyczny Polak i Węgier zarabiają około 4,2 tysiąc złotych brutto miesięcznie. Nad Wisłą w ostatnim czasie nie doszło do takiego wzrostu jak nad Balatonem. Powtórka z Węgier w Polsce jest jednak możliwa.

Na Węgrzech w ostatnim roku przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 14,4 procent, podobnie jak w latach ubiegłych. W tym samym czasie w Polsce płace podskoczyły o 6 procent. Ekonomiści przekonują, że w Polsce również może nastąpić eksplozja zarobków – informuje ,,Rzeczpospolita”.

Nad Balatonem za wzrost pensji odpowiedzialne są przede wszystkim znacząca podwyżka pensji minimalnej, podniesienie zarobków w sektorze publicznym oraz starzenie się społeczeństwa, przez co występuje niedobór pracowników. W Polsce do zwiększenia pensji mogą przyczynić się obniżenie wieku emerytalnego, wyhamowanie napływu Ukraińców i utrzymanie szybkiego wzrostu gospodarczego.

Polska spośród krajów Europy Środkowo-Wschodniej wyróżnia się otwartością rynku pracy na imigrację, co łagodziło dotąd presję płacową. Ale taki napływ pracowników z Ukrainy, jak w ostatnich latach, jest raczej nie do utrzymania, co można wiązać z wprowadzeniem ruchu bezwizowego między Ukrainą a krajami UE. Tymczasem obniżenie wieku emerytalnego ograniczy podaż pracy

– powiedział Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP

Pensje mają szansę wzrosnąć przede wszystkim w przemyśle, transporcie i logistyce oraz górnictwie. Zmiany powinni znacząco odczuć też pracownicy niewykwalifikowani.

Polacy dostają ,,drobne” w stosunku do pensji z Europy Zachodniej. Nasze zarobki są nawet czterokrotnie niższe!

(3260)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.