Makabryczna śmierć żony marszałka do dziś budzi przerażenie. Jednak niebawem możemy poznać tajemnicę zagadkowego morderstwa

w II RP


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Ciało wyciągnięto 20 km od Nicei z potoku w Alpach Nadmorskich. Było poćwiartowane i schowane do dwóch walizek. Trudno było zidentyfikować zwłoki, bo nie odnaleziono głowy. Tajemnica śmierci wdowy po marszałku Edwardzie Rydzu-Śmigłym pozostała bez rozwiązania.

Historia miłości marszałka i Marty Zaleskiej z domu Thomas to materiał na scenariusz filmowy lub serialowy. Edward Rydz-Śmigły wywodził się z ,,polskiej biedy”, ale ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie i Wydział Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Potem był ministrem wojny w rządzie Ignacego Daszyńskiego, a w 1920 roku triumfalnie wjechał do zdobytego Kijowa. Podczas majowej defilady Wojska Polskiego na Kreszczatiku do trybuny, na której stał, podbiegła młoda dziewczyna z kwiatami. Była to o 9 lat młodsza od marszałka Marta Thomas, a po mężu Zaleska, bowiem od kilku lat była związana z Michałem Zaleskim. Ten zmarł w 1939 roku, wiele lat po tym, jak Marta, która wcześniej zdradzała męża w Kijowie z tajemniczym ,,kniaziem Cz.” – zginął zastrzelony po przyłapaniu w łóżku przez Zaleskiego – poznała Rydza-Śmigłego.

Marta Zaleska nie odnalazła się w Warszawie, gdzie trafiła za marszałkiem. Znaczące osobistości takie jak Sława Wendowa, Zofia Nałkowska (primo voto pułkownikowa Jur-Gorzechowska) czy wszechwładna (z politycznymi ambicjami) Zofia (Zocha) Bagniewska – żona majora ministra Henryka Floyara-Rajchmana nie oceniały jej zbyt dobrze. Męczył ją też brak potomstwa i nieustanne leczenie niepłodności. W końcu została wysłana do Monako, gdzie przeczekała II wojnę światową. Marszałek zmarł w 1941 roku, a wdowa świetnie bawiła się w nowym miejscu. Bywała na dancingach i w kasynach. 2 lipca 1951 roku zabrała całą biżuterię i gotówkę. Wsiadła do samochodu ze znanymi sobie mężczyznami i zaginęła.

Ciało odnaleziono 2 tygodnie później na wysokości wsi Cros-d’Utelle. Wybuchła afera. Aresztowano WP Jana Romanowskiego z małżonką Anną, bliskich znajomych Marty Zaleskiej, który 2 lipca jedli z nią kolację z jej domu lub w hotelu Negresco. Zatrzymano też antykwariusza Zbigniewa Nassalskiego. W Nicei pojawił się gen. Władysław Anders. Sprawę zatuszowano i wyciszono, a aresztowanych zwolniono. Wiadomo, że kilka dni przed śmiercią wypłaciła z banku pokaźną kwotę – blisko pół miliona franków. Dodatkowo jej mieszkanie zostało doszczętnie ograbione z cennych przedmiotów: zginęły pierścienie, bransolety, klipsy czy złota papierośnica z wygrawerowanym monogramem ze splecionych liter SR (Śmigły-Rydz), inkrustowana kolorowymi kamieniami.

Kto i dlaczego zabił Martę Rydzową? Z odpowiedzią na to pytanie być może trzeba będzie poczekać do 2022 roku.

W utajnionych aktach policji znajduje się słynny notes Marty Rydzowej, w którym zapisała ponad 200 nazwisk, adresów i telefonów. Jak ujawniła marsylska i nicejska policja, były w nim nazwiska wielkich przemytników, przeciwko którym prowadzono śledztwa. Są też w nim z pewnością nazwiska morderców, a na ostatnim zdjęciu pani Marty, wykonanym na plaży, widać wyraźnie po lewej stronie cień mężczyzny – fotografa, być może zabójcy. Dociekliwi historycy będą mogli wznowić śledztwo po 1 stycznia 2022 r. – gdy minie okres 70 lat tajności akt archiwalnych we Francji, ustalić miejsce pochówku pani Marty, losy reszty jej majątku ruchomego

czytamy na Superhistoria.pl.

Wiadomo, że kobieta posiadała dziennik swojego męża, który na pewno zawierał niewygodne informacje dla wielu osób. Czy on stanowi klucz do zagadki śmierci kobiety?

(5458)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.