Portal informacyjno-historyczny

fot. Michał Rusinek (Wikipedia / Tomasz Leśniowski / Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe) / Marcin Meller (Wikipedia/ Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic)

„Kto Ty jesteś? Polak mały”. W studiu TVN zaatakowano słynny wierszyk. „Brutalny, ociekający krwią i przerażający…”

w Wiadomości z Polski


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Któż nie zna wiersza Władysława Bełzy „Kto Ty jesteś? Polak mały”? Ale nie każdy wie, że można mu sporo zarzucić. Przynajmniej według gwiazd TVN-u. Serwis wPolityce.pl cytuje zaskakujące słowa, które padły pod adresem wiersza. Dowiedzieliśmy się m.in., że jest… „brutalny, ociekający krwią i przerażający”.

W programie uczestniczyli Magdalena Mołek. Marcin Meller i Michał Rusinek. Ten ostatni tłumaczył, że wiersz powstał ,,w bardzo specyficznych warunkach historycznych, w momencie, kiedy Polski nie było”. Stąd patriotyzm w nim przedstawiony został jako walka o polskość.

Stąd ta krew, blizny. Czasy się zmieniły i mam wrażenie, że powtarzanie tych fraz i uczenie tych dzieci, grozi niezrozumieniem. Dzieci trochę to powtarzają

– ostrzegał. Meller poszedł dalej. Jego zdaniem, obecnie wraca ,,patriotyzm krwi i cierpienia”. Mołek pytała Rusinka, czy ten chce ,,podzielić naród”, na co ten odpowiadał:

Otóż to. Mam wrażenie, że słowa, które mówisz, zostały zawłaszczone przez jedną stronę i zabrane mi, a ja bym bardzo chciał opowiadać moim dzieciom o nowoczesnym patriotyzmie

– uważa. Czym więc jest ów nowoczesny patriotyzm?

Bardziej obywatelskość. To dobre słowo. Kiedyś Adam Hanuszkiewicz powiedział, że jak przestajemy o coś walczyć, upada komuna, patriotyzm rozumiany jako swego rodzaju walka przestaje być potrzebny. Kończy się czas walki, zaczyna się czas budowania, prostych gestów. Jeżeli dziecko pyta, jak ma być patriotą, to jaka ma być odpowiedź? Masz przelewać krew? Chyba raczej oddawać krew. Co najwyżej

– twierdzi. Dodaje, że wśród Polaków za mało jest „postawy obywatelskiej”.

To, co się teraz dzieje, że wraca pewna retoryka i pewien sposób myślenia to coś, co mi bardzo przeszkadza, bo cofamy się, nie ma regresu. Symbole patriotyczne są teraz tatuowane. Prawdziwy patriota tatuuje sobie Polskę Walczącą, flagę, krew, bliznę, łańcuchy, itd.

– kpi. Co w zamian?

Niech robią takie drobne rzeczy, które mogą zrobić i budują nowy rodzaj wspólnoty. W oryginalnym wierszyku ukryte jest to, że Polakiem można być tylko w Polsce. Mnie to bardzo irytuje, bo jest bardzo nieadekwatne do tego, co mamy teraz

Meller podzielił się swoim doświadczeniem, kiedy dzieci jego znajomych w przedszkolu słuchały gościa opowiadającego o powstaniu.

Klarował pięciolatkom, że patriotyzm polega na tym, żeby jak najwcześniej zginąć za ojczyznę. Te dzieci wróciły do domu trochę straumatyzowane

– mówił.

Zderzenie polskich tradycji z ich rozumieniem przez dziennikarzy i gości TVN-u tworzy prawdziwą mieszankę wybuchową. Sprowadzenie patriotyzmu do absurdu, aby go później wyśmiać – ten schemat dalej obowiązuje i wywołuje głosy oburzenia wśród opinii publicznej. Leszek Żebrowski komentował:

źródło: wPolityce.pl

(9294)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

4 komentarze

  1. ja tam sram na te wszystkie ub-ckie mordy i ich durne dzieci. oni wszystko maja w swoich ub-ckich lbach juz poukladane, brak progresu. tam gdzie profity tam ich dom,kazdemu wejda bezmydla kto lepiej zaplaci. mam swoich bohaterowi i wiem lepiej co czerwone i smierdzi a co Polskie i dobre dla mnie. piszcie do tworek mellery i inne pacany, piszcie mozeduren przeczyta.

  2. „Faszyści w przyszłości będą sami, siebie nazywali antyfaszystami”. W. Churchill (1945).

  3. sraka nie chciała płynąć przez spodnie rurki,straumatyzowane dzieci po wierszyku z taką główką daleko nie zajdą

  4. Już nie musimy umierać
    a jednak w sercu blizna
    Zamiast patrzeć na swój kraj
    Szydzicie z hasła Ojczyzna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę