– Nie zgodzimy się na przyjęcie nowych uchodźców z Włoch, dopóki pozostałe kraje UE nie wypełnią poprzedniego zobowiązania co do relokacji – ogłosił minister spraw zagranicznych Finlandii Timo Soini. Kogo miał na myśli? W grupie tych krajów są: Polska, Czechy i Węgry.
Soini podkreśla, że Finowie domagają się dotrzymywania umów. Jeśli one będą respektowane, kraj otworzy ponownie granice. Jego zdaniem, obecna sytuacja, kiedy część krajów bierze aktywny udział w programie relokacji, a inne nie, powoduje, że Unia traci na wiarygodności.
Kwoty relokacji muszą zostać zaakceptowane przez wszystkich
– podkreślił. Zgodnie z zaakceptowanym przez rząd porozumieniem z 2015 roku Finlandia powinna przyjąć 2078 uchodźców – dotąd przyjęła 1600. Poza tym do Finlandii dotarło ponad 40 tys. imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu – 12 tys. otrzymało prawo pobytu.
Tymczasem Polska wysłała już odpowiedź na na zarzuty Komisji Europejskiej.
Dokument zawiera argumenty, w moim przekonaniu bardzo mocne, za tym, że Polska nie musi przyjmować imigrantów ekonomicznych z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, zwanych uchodźcami
– mówił minister Mariusz Błaszczak.
Mechanizm relokacji, który został narzucony przy zgodzie koalicji PO-PSL, jest nieskuteczny. Jest to mechanizm, który przyciąga nowe fale migracji. Bezpieczeństwo polskich obywateli jest najwyższym priorytetem polskiego rządu
– powiedział.
Strona polska podkreśliła w swoim wystąpieniu, że kluczem do rozwiązania problemów migracyjnych jest działanie u źródła – czyli tam, gdzie rodzi się migracja. Dlatego też naszym zdaniem działania podejmowane przez Unię Europejską powinny opierać się na współpracy z państwami trzecimi położonymi wzdłuż szlaków migracyjnych, budowaniu ich zdolności w dziedzinie azylu i zarządzania migracją oraz pomocy humanitarnej dla uchodźców udzielanej w pobliżu krajów ich pochodzenia. Niezmiernie ważne jest również wzmacnianie ochrony granic zewnętrznych UE i walka z przemytnikami migrantów oraz handlarzami ludźmi
– czytamy na stronie MSWiA.
Tymczasem jak informowaliśmy wczoraj, niektóre kraje posuwają się do coraz bardziej rozpaczliwych kroków w związku z kryzysem imigracyjnym. Przykład? Włochy.
Decyzja Włochów zaniepokoiła Austrię. – Zamkniemy przejście graniczne w Brenner, jeśli liczba nielegalnych migrantów wzrośnie” – powiedział minister spraw wewnętrznych Austrii Wolfgang Sobotka w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Bild”.
Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie. Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com
Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.