Portal informacyjno-historyczny

To nagranie i zdjęcie mówią wszystko o ,,kolaboracji” NSZ z Niemcami. Generał mówi, jak wyglądał ,,antysemityzm” Brygady Świętokrzyskiej (wideo)

w II wojna światowa/Wywiady


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

Z powodu złożenia przez premiera Mateusza Morawieckiego kwiatów na grobach Brygady Świętokrzyskiej w mediach rozpętała się prawdziwa histeria. Wielokrotnie zarzucano oddziałowi NSZ kolaborację z Niemcami, zapominając o wyzwoleniu obozu w Holiszowie, z którego wyzwolono więźniarki, w tym 280 Żydówek.

Wbrew oskarżeniom Brygada nie poszła na współpracę z Niemcami.

Niemcy (…) cały czas nalegali, aby włączyć Brygadę Świętokrzyską jako polską jednostkę do Waffen SS. Polacy nie wyrazili na to zgody, mieli bowiem świadomość, że Niemcom zależy głównie na propagandowym wykorzystaniu tego faktu, co zaszkodziłoby sprawie polskiej.

– czytamy w książce ,, Polska dla Polaków! Kim byli i są polscy narodowcy”. Aby przedostać się na Zachód i uratować życie żołnierzy, dowództwo podjęło z Niemcami pewien rodzaj gry, a w ostatnich dniach wojny Brygada otwarcie wystąpiła zbrojnie przeciwko Niemcom,

W Holiszowie brawurowo oswobodzili zaminowany i przygotowany do spalenia niemiecki obóz koncentracyjny dla kobiet. Setki uratowanych od śmierci Polek, Żydówek i Francuzek w dowód wdzięczności podarowały im serduszka uszyte z pasiaków. Najwyższe odznaczenie, jakie dostali w życiu. Razem z Amerykanami wzięli do niewoli sztab XIII armii niemieckiej

– pisała Elżbieta Cherezińska w książce ,,Legion”. Tu symboliczne zdjęcie już po wyzwoleniu:

Gen. Jan Podhorski na antenie TVP wspominał tamto zdarzenie i odniósł się do zarzutów antysemickich. Generał podkreślał, że oskarżenia wychodzą ze środowisk postkomunistycznych. Przypomniał też, że Żydówki, które zostały uratowane, miały być spalone. A antysemityzm? Podhorski przypomina, że naczelnym lekarzem Brygady był Żyd, podobnie jak kilku oficerów:

(16465)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

2 komentarze

  1. Polecam bardzo rzetelną lekturę historyka Szymona Nowaka: „Oddziały Wyklętych”; „Bitwy Wyklętych”; „Zdrajcy Wyklętych.” Pozycje są napisane bardzo przystępnym językiem.

  2. Oddział NSZ-u do którego należał np. mój Ojciec, podporządkował się rozkazowi o włączeniu do AK. Ale Brygada Świętokrzyska- nie! I stąd taka reakcja rządu w Londynie. Zrozumiano? Pewnie nie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Idź na górę