Jestem przekonany, że to co robię jest słuszne, dlatego jestem gotowy na wszystko. Ks. Jerzy Popiełuszko
Zapiski ks. Jerzego po raz pierwszy wydane były w Paryżu w 1985 roku, kilka miesięcy po Jego śmierci.
Gdyby nie Papież Jan Paweł II i determinacja Wydawcy, być może zapiski nie ukazałyby się w ogóle. Tak pisze o tym Piotr Jegliński we wstępie do obecnego wydania:
W parę tygodni po otrzymaniu Zapisków docierały do mnie różnymi drogami rady, płynące głównie z kręgów bliskich kurii warszawskiej, abym może zastanowił się nad wydawaniem tej książki; wskazywano na fragment, w którym ksiądz Jerzy bardzo gorzko wypowiada się o spotkaniu z księdzem Prymasem Józefem Glempem (…) Postanowiłem pojechać do Rzymu (…) po wyjściu pielgrzymów zostałem przez chwilę z Janem Pawłem II, któremu ofiarowałem tytuły Editions Spotkania. Wtedy też powiedziałem, że mam maszynopis Zapisków ks. Jerzego i wspomniałem o sugestiach dokonania skrótów, a nawet wstrzymania wydania książki (…) Papież mnie wysłuchał i pobłogosławił. Następnego dnia do klasztoru, w którym się zatrzymałem, przekazano mi następujące słowa: Proszę wydawać jak najszybciej i bez skrótów.
Wstęp do I wydania Zapisków napisał profesor Klemens Szaniawski. Czytamy w nim:
Wszystko, co zostawił po sobie ksiądz Jerzy Popiełuszko, jest ważne. Każde jego słowo. Także i te osobiste notatki będą kiedyś odczytywane i analizowane jako klucz do poznania jego niezwykłej indywidualności. Dobrze, że istnieje ten przejmujący, pełen dramatyzmu dokument.
Zapiski księdza Jerzego Popiełuszki obejmują lata 1980-1984, a więc najważniejszy okres jego działalności duszpasterskiej i patriotycznej. Pochodzą z trzech różnych zeszytów:
• z kieszonkowego notesu w kratkę, formatu A6 zawierającego zapiski z podróży do Ameryki w czerwcu i lipcu 1980;
• z niebieskiego zeszytu szkolnego – okres od listopada 1982 do maja 1983;
• ze szkolnego brulionu w czarnej okładce – okres od grudnia 1983 do czerwca 1984.
Luka pomiędzy pierwszym a drugim zeszytem została przez Wydawcę uzupełniona obszerną notą, opisującą życie księdza Jerzego i jego działalność, opartą w dużej mierze na jego wypowiedziach dla prasy i radia.
[quote]Pierwszy notatnik, obejmujący część pobytu w USA latem 1980 roku, kończy się na początku lipca. Rozstajemy się wówczas z opalonym 32-letnim duszpasterzem służby zdrowia, spędzającym urlop w Ameryce (…) Kiedy spotykamy się z księdzem Jerzym ponownie, w zapiskach z 13 listopada 82 r. mamy już do czynienia z innym człowiekiem: kapelanem „Solidarności”, znanym na świecie obrońcą praw obywatelskich i ludzkich, opiekunem represjonowanych, duchowym przewodnikiem łączącym w jedno tyle różnych środowisk zawodowych i społecznych, człowiekiem i kapłanem umiejącym w jakiś cudowny sposób połączyć tyle obowiązków i zajęć, czasem skarżącym się na kompletny brak czasu dla siebie, na wyczerpanie, ale ciągle gotowym, by poświęcać go potrzebującym, z człowiekiem poddanym nieustannej inwigilacji i szykanom ze strony SB, spieszącym się, by załatwić to, co potrzebne, ze świadomością, że za chwilę może być uwięziony lub…[/quote]
Wstęp do obecnego wydania Zapisków napisał ks. Stanisław Małkowski.
Czytelnicy znajdą tu również rozdział dotyczący procesu z bogatą dokumentacją oraz niedawno napisany artykuł Piotra Litki „Wszystko było ustawione”.
Do książki dołączona jest płyta CD z nagraniami kazań księdza Jerzego z jego Mszy za Ojczyznę.
Ks. Jerzy Popiełuszko, Zapiski 1980-1984, Editions Spotkania, Warszawa 2016.
Książkę można nabyć TUTAJ.
(273)