„Jestem przekonany, że to co robię jest słuszne, dlatego jestem gotowy na wszystko”, Zapiski ks. Jerzego po raz pierwszy ukazały się w Polsce

w Ważne książki/Wiadomości z Polski/Zapowiedzi wydawnicze


Zachęcamy do obserwowania strony na Twitterze

ks._Jerzy_Popie+éuszko._Zapiski_1980-1984Jestem przekonany, że to co robię jest słuszne, dlatego jestem gotowy na wszystko. Ks. Jerzy Popiełuszko

Zapiski ks. Jerzego po raz pierwszy wydane były w Paryżu w 1985 roku, kilka miesięcy po Jego śmierci.

Gdyby nie Papież Jan Paweł II i determinacja Wydawcy, być może zapiski nie ukazałyby się w ogóle. Tak pisze o tym Piotr Jegliński we wstępie do obecnego wydania:

W parę tygodni po otrzymaniu Zapisków docierały do mnie różnymi drogami rady, płynące głównie z kręgów bliskich kurii warszawskiej, abym może zastanowił się nad wydawaniem tej książki; wskazywano na fragment, w którym ksiądz Jerzy bardzo gorzko wypowiada się o spotkaniu z księdzem Prymasem Józefem Glempem (…) Postanowiłem pojechać do Rzymu (…) po wyjściu pielgrzymów zostałem przez chwilę z Janem Pawłem II, któremu ofiarowałem tytuły Editions Spotkania. Wtedy też powiedziałem, że mam maszynopis Zapisków ks. Jerzego i wspomniałem o sugestiach dokonania skrótów, a nawet wstrzymania wydania książki (…) Papież mnie wysłuchał i pobłogosławił. Następnego dnia do klasztoru, w którym się zatrzymałem, przekazano mi następujące słowa: Proszę wydawać jak najszybciej i bez skrótów.

Wstęp do I wydania Zapisków napisał profesor Klemens Szaniawski. Czytamy w nim:
Wszystko, co zostawił po sobie ksiądz Jerzy Popiełuszko, jest ważne. Każde jego słowo. Także i te osobiste notatki będą kiedyś odczytywane i analizowane jako klucz do poznania jego niezwykłej indywidualności. Dobrze, że istnieje ten przejmujący, pełen dramatyzmu dokument.

Zapiski księdza Jerzego Popiełuszki obejmują lata 1980-1984, a więc najważniejszy okres jego działalności duszpasterskiej i patriotycznej. Pochodzą z trzech różnych zeszytów:
•    z kieszonkowego notesu w kratkę, formatu A6 zawierającego zapiski z podróży do Ameryki w czerwcu i lipcu 1980;
•    z niebieskiego zeszytu szkolnego – okres od listopada 1982 do maja 1983;
•    ze szkolnego brulionu w czarnej okładce – okres od grudnia 1983 do czerwca 1984.

Luka pomiędzy pierwszym a drugim zeszytem została przez Wydawcę uzupełniona obszerną notą, opisującą życie księdza Jerzego i jego działalność, opartą w dużej mierze na jego wypowiedziach dla prasy i radia.

[quote]Pierwszy notatnik, obejmujący część pobytu w USA latem 1980 roku, kończy się na początku lipca. Rozstajemy się wówczas z opalonym 32-letnim duszpasterzem służby zdrowia, spędzającym urlop w Ameryce (…) Kiedy spotykamy się z księdzem Jerzym ponownie, w zapiskach z 13 listopada 82 r. mamy już do czynienia z innym człowiekiem: kapelanem „Solidarności”, znanym na świecie obrońcą praw obywatelskich i ludzkich, opiekunem represjonowanych, duchowym przewodnikiem łączącym w jedno tyle różnych środowisk zawodowych i społecznych, człowiekiem i kapłanem umiejącym w jakiś cudowny sposób połączyć tyle obowiązków i zajęć, czasem skarżącym się na kompletny brak czasu dla siebie, na wyczerpanie, ale ciągle gotowym, by poświęcać go potrzebującym, z człowiekiem poddanym nieustannej inwigilacji i szykanom ze strony SB, spieszącym się, by załatwić to, co potrzebne, ze świadomością, że za chwilę może być uwięziony lub…[/quote]

Wstęp do obecnego wydania Zapisków napisał ks. Stanisław Małkowski.

Czytelnicy znajdą tu również rozdział dotyczący procesu z bogatą dokumentacją oraz niedawno napisany artykuł Piotra Litki „Wszystko było ustawione”.

Do książki dołączona jest płyta CD z nagraniami kazań księdza Jerzego z jego Mszy za Ojczyznę.

Ks. Jerzy Popiełuszko, Zapiski 1980-1984, Editions Spotkania, Warszawa 2016.

Książkę można nabyć TUTAJ.

Editions-Spotkania_zaproszenie_Zapiski_160124

 

(273)

Chcesz podzielić się z Czytelnikami portalu swoim tekstem? Wyślij go nam lub dowiedz się, jak założyć bloga na stronie.
Kontakt: niezlomni.com(at)gmail.com. W sierpniu czytało nas blisko milion osób!
Dołącz, porozmawiaj, wyraź swoją opinię. Grupa sympatyków strony Niezlomni.com

Redakcja serwisu Niezłomni.com nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Jednocześnie informujemy, że komentarze wulgarne oraz wyrażające groźby będą usuwane.
Ładowanie komentarzy Facebooka ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

Korzystając z formularza, zgadzam się z polityką prywatności portalu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.